اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

تأیید سلامت روانی عامل قتل کارگر ساختمانی

تأیید سلامت روانی عامل قتل کارگر ساختمانی

مردی که متهم است به خاطر مزاحمت و سر و صدای یک کارگر ساختمانی او را به قتل رسانده با تأیید سلامت روان او از سوی پزشکی قانونی در شعبه دوم دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شد.

به گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، رسیدگی به این پرونده از آذر سال ۹۸ به‌دنبال گزارش یک درگیری خونین در غرب تهران آغاز شد. پس از آن مأموران به محل اعزام شدند و با بررسی موضوع مشخص شد که مردی 36 ساله به‌نام سعید به‌دلیل سر و صدای کارگرانی که در همسایگی‌شان در یک ساختمان نیمه کاره حضور داشتند با آنها درگیر شده و یکی از کارگران را با ضربه‌های چاقو مجروح کرده است. کارگر مصدوم پس از انتقال به بیمارستان فوت کرد و سعید به اتهام قتل عمد بازداشت شد.پس از تکمیل تحقیقات پرونده وی به دادگاه کیفری استان تهران
فرستاده شد.
در آن جلسه دادگاه متهم به جایگاه رفت و گفت: کارگران در ساختمان
روبه رویی خانه‌مان مشغول به کار بودند. آنها همیشه سر و صدا می‌کردند و شب‌ها با صدای بلند آواز می‌خواندند و می‌خندیدند. همین مسأله باعث شده بود که ما هیچوقت آرامش نداشته باشیم. چند بار به آنها تذکر دادم اما اعتنایی نکردند. آخرین بار به او تذکر دادم که بازهم توجهی نکرد و عصبانی شدم و چند ضربه چاقو به او زدم. من واقعاً قصد کشتن او را نداشتم.
سپس وکیل متهم به دفاع از موکلش پرداخت و گفت: موکلم به بیماری اعصاب و روان مبتلاست و به همین خاطر هم از خدمت سربازی معاف شده است. تقاضا دارم تا وی برای بررسی دقیق‌تر سلامت روان به کمیسیون پزشکی قانونی معرفی شود.
با این درخواست متهم به کمیسیون پزشکی قانونی منتقل شد و پزشکی قانونی پس از معاینه‌های لازم در گزارشی اعلام کرد اگرچه وی به اختلال اعصاب و روان مبتلاست اما این اختلال رافع مسئولیت کیفری نیست و او هنگام ارتکاب جرم جنون نداشته است.با این گزارش سعید بار دیگر در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شد.
در ابتدای جلسه وکیل اولیای دم درخواست قصاص کردند و سپس متهم به جایگاه رفت و بازهم اظهارات قبلش را تکرار کرد.
سپس وکیل وی به جایگاه رفت و گفت: با توجه به شرایط روحی و روانی متهم از قصاص گذشت کنند. هرچند پزشکی قانونی متهم را مسئول اعمال خود دانسته اما اختلال روانی در او تشخیص داده شده است. به همین دلیل درخواست مساعدت از سوی اولیای دم را دارم.
در پایان جلسه قضات برای صدور رأی وارد شور شدند.

کپی