اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰
محمدرضا گرایی قهرمان المپیک شد حسن یزدانی به فینال رفت

بارانداز طلا

بارانداز طلا

سیزدهمین روز از بازی‌های المپیک 2020 توکیو برگزار شد و ورزشکاران کشورمان در رشته‌های کشتی آزاد، کشتی فرنگی و وزنه‌برداری به مصاف حریفان خود رفتند. در کشتی آزاد حسن یزدانی در وزن 86 کیلوگرم، دور اول و در مرحله یک‌هشتم نهایی با «جاورایل شاپیف» از ازبکستان مبارزه کرد و 11-2 به برتری دست یافت و گام به مرحله یک‌چهارم نهایی گذاشت.

 قهرمان المپیک 2016 ریو در دیدار بعدی برابر «استفان ریچموت» از سوئیس قرار گرفت و در حالی که در همان ثانیه‌های ابتدایی از حریف عقب افتاد، اما در کمتر از 2 دقیقه حریفش را 12-1 مغلوب کرد و با اقتدار راهی نیمه‌نهایی شد. یزدانی در مرحله نیمه‌نهایی به مصاف «آرتور نایفانوف» از کمیته المپیک روسیه رفت و به پیروزی 7-1 دست یافت و راهی فینال شد. یزدانی ظهر فردا در فینال به مصاف دیوید تیلور از امریکا خواهد رفت. در صورتی که بولدوزر (لقبی که اتحادیه جهانی کشتی به یزدانی داده) در فینال پیروز شود و به مقام قهرمانی برسد، نخستین کشتی‌گیر ایرانی خواهد بود که دو مدال طلا در المپیک به خود اختصاص می‌دهد. 
تیلور تاکنون دو مرتبه در رقابت‌های جام جهانی کرمانشاه و مسابقات جهانی ۲۰۱۸ بوداپست موفق به شکست حسن یزدانی شده و طرفداران کشتی در جهان بی‌صبرانه منتظر دیدن این رقابت حساس و تماشایی هستند. 
همچنین رضا اطری در وزن 57 کیلوگرم کشتی آزاد نخستین مبارزه‌اش را برابر «سلیمان آتلی» از ترکیه، دارنده مدال‌های نقره و برنز جهان و قهرمان اروپا در سال 2021 برگزار کرد و 3-2 به برتری رسید و گام به مرحله یک‌چهارم نهایی گذاشت. اطری در این مرحله به مصاف «بِخبایار اِردن‌بات» از مغولستان رفت و برابر این آزادکار 5-1 به برتری رسید و گام به مرحله نیمه‌نهایی گذاشت. 
اطری در مرحله نیمه‌نهایی برابر «زاوور اوگوئف» دارنده دو طلای مسابقات قهرمانی جهان در سال‌های 2018 و 2019 از کمیته المپیک روسیه قرار گرفت و 8-3 شکست خورد تا راهی دیدار رده‌بندی شود. دیدار رده‌بندی او هم ظهر امروز (پنجشنبه) برگزار می‌شود.
 گرایی چهارمین طلایی المپیک تاریخ کشتی فرنگی ایران
محمدرضا گرایی، فرنگی کار وزن 67 کیلوگرم کشورمان روز سه‌شنبه پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 9-0 «جولین هورتا» از کلمبیا را از پیش رو برداشت. او در دور سوم و در یک کشتی بسیار نزدیک با نتیجه ۵ - ۵ از سد «فرانک استابلر» قهرمان جهان از آلمان گذشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. گرایی در این مرحله 6-1 «راماز زوئیدزه» از گرجستان را مغلوب کرد و به دیدار فینال راه یافت. گرایی امروز در دیدار فینال به مصاف «پرویز نصیب‌اف» از اوکراین رفت و 9-1 پیروز شد و به مدال طلا رسید. این چهارمین مدال طلای تاریخ کشتی فرنگی ایران در المپیک است و پیش از او حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی در المپیک 2012 لندن صاحب مدال طلا شده بودند. گفتنی است محمدرضا گرایی کاروان ایران در المپیک توکیو را صاحب دومین مدال طلا کرد. پیشتر جواد فروغی در تیراندازی نخستین طلای ایران در توکیو را به ارمغان آورد. محمدعلی گرایی برادر بزرگ محمدرضا که دستش به مدال نرسید، دیروز در سالن حضور داشت و برادر خود را تشویق کرد. 
فرانک استابلر از آلمان نیز با غلبه بر محمدابراهیم السید از مصر در دیدار رده‌بندی به مدال برنز این وزن رسید. استابلر دارنده ۳ طلای جهان پس از کسب مدال برنز المپیک کفش‌های خود را روی تشک کشتی گذاشت و از دنیای کشتی خداحافظی کرد.
محمدرضا گرایی، مرد طلایی کشتی فرنگی المپیک ٢٠٢٠ بعد از قهرمانی گفت: «از دوران نوجوانی رؤیای کسب مدال المپیک داشتم و اکنون خوشحالم که به آن رسیدم. آرزوی هر ورزشکاری رسیدن به مدال المپیک است و خوشحالم که دل مردم را شاد کردم. در مسابقه فینال وقتی اخطار گرفتم حریف اوکراینی از پشت مچ دستم را گرفت که این حرکت خطا بود. دوربین آن صحنه را شکار نکرد و اعتراض ما هم مورد توجه قرار نگرفت. از آن به بعد از لحاظ فنی کشتی را در دست گرفتم و ادامه دادم. وزن ۶٧ کیلو سخت‌ترین وزن مسابقات بود و ۶،٧ قهرمان در این وزن بودند که خدا را شکر همه را شکست دادم.» 
کپی