اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

عبور آمار بیماران بستری در فارس از ۳۸۰۰ نفر

عبور آمار بیماران بستری در فارس از ۳۸۰۰ نفر

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز از عبور آمار بیماران بستری در فارس از ۳۸۰۰ نفر خبرداد.

دکتر عبدالرسول همتی چهارشنبه ١٣ مرداد در جلسه اعلام آمار روزانه همه گیری کرونا در فارس، با اشاره به تکمیل شدن ظرفیت بیمارستان‌های درگیر کرونا و وجود لیست انتظار بیماران، از بستری ۵۱۰ بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم کرونا در بیمارستان‌های استان طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

او مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم اکنون در بیمارستان‌های استان بستری هستند را ۳۸۱۶ نفر اعلام و اضافه کرد: از این تعداد، ۳۲۶ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در طول بحران بیماری کووید ۱۹، در مجموع یک میلیون و ۲۲۵ هزار و ۶۶۹ تست تشخیصی شامل تست مولکولی یا PCR و تست سریع در فارس انجام و منجر به شناسایی ۳۴۹ هزار و ۶۱۲ بیمار مثبت قطعی شده است.

او از بهبودی ۳۰۶ هزار و ۶۱۲ نفر از ابتدا تاکنون خبر داد  و گفت: متاسفانه طی ۲۴ ساعت گذشته با مرگ ۲۷ نفر در فارس، مجموع جانباختگان این بیماری تا کنون به ۵۲۸۶ نفر افزایش یافته است.

همتی با بیان اینکه ۲۴۶۲ مورد از کل جانباختگان مربوط به شیراز بوده است، گفت: ۳۴۱ مورد مربوط به مرودشت؛ ۳۱۱ مورد مربوط به کازرون؛ ۱۳۹ مورد مربوط به داراب؛ ۱۲۳ مورد مربوط به آباده و ۱۰۵ مورد مربوط به ممسنی بوده است.

او اضافه کرد: از کل مرگ‌های ناشی از کرونا در فارس، ۸۴ مورد به لامرد؛ ۷۶ مورد مربوط به اقلید؛ ۷۵ مورد مربوط به نی‌ریز؛ ۷۱ مورد مربوط به استهبان؛ ۶۹ مورد به کوار؛ ۶۶ مورد مربوط به فیروزآباد؛ ۵۵ مورد مربوط به سپیدان؛ ۴۵ مورد مربوط به کوه چنار؛ ۴۴ مورد مربوط به قیروکارزین؛ ۴۳ مورد مربوط به خرامه؛ ۴۱ مورد مربوط به زرقان؛ ۳۸ مورد مربوط به خرمبید؛ ۳۷ مورد مربوط به رستم؛ ۳۴ مورد هر کدام مربوط به زرین دشت و ارسنجان؛ ۳۱ مورد مربوط به بوانات؛ ۳۰ مورد هر کدام مربوط به سروستان و بیضا؛ ۲۷ مورد مربوط به مُهر؛ ۲۶ مورد مربوط به پاسارگاد؛ ۱۱ مورد مربوط به فراشبند؛ ۸ مورد مربوط به بختگان و ۲ مورد مربوط به سرچهان بوده است.

این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه واکسیناسیون گروه‌های سنی ۵۳ به بالا از امروز شروع شده است، اعلام کرد: گروه‌های سنی در معرض خطر نیز که قبلا به آنها اطلاع رسانی شده بود، در حال دریافت واکسیناسیون هستند.

معاون علوم پزشکی شیراز افزود: تا امروز ۸۷۴ هزار دُز واکسن به هم استانی‌ها تزریق شده که با قوت برنامه واکسیناسیون حتی در روزهای تعطیل نیز در حال انجام است.

همتی با توجه به پایین آمدن سن ابتلا و درگیر شدن جوانان و میانسالان با این بیماری، از مردم استان و به ویژه جوانان و میانسالان خواست تا با رعایت بیشتر شیوه نامه‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در دورهمی‌ها و رعایت فاصله فیزیکی در مراودات اجتماعی به سلامت خود و دیگران اهمیت بدهند.

/ایسنا

کپی