اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

درمان کرونا با سیاه‌دانه

درمان کرونا با سیاه‌دانه

مطالعات جدید محققان استرالیایی نشان می‌دهد سیاه‌دانه که گیاه بومی غرب آسیا و شمال آفریقا محسوب می‌شود و در ایران نیز به وفور در اراک و اصفهان می‌روید، ‌به عنوان درمان عفونت کووید ۱۹ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری ساینس، سیاه‌دانه با نام علمی Nigella sativa از دیرباز تاکنون به صورت دانه، عصاره و روغن در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه تنظیم‌کننده قاعدگی، مسهل و ضد باکتری است و به افزایش شیر مادران کمک می‌کند.

مطالعات جدید محققان استرالیایی نشان می‌دهد سیاه‌دانه به دلیل خواص ضد التهابی و ضد عفونی، می‌تواند در درمان کووید ۱۹ مورد استفاده قرار گیرد. این مطالعات نشان می‌دهد این گیاه حاوی ترکیباتی به نام تایموکینون (thymoquinon) است که به ویروس تاجدار کرونا می‌چسبد و مانع عفونت ریه تویط ویروس می‌شود. در ادامه آمده است این گیاه توانایی مقابله با طوفان سایتوکین را دارد.

طوفان سایتوکین (cytokine storm) یک واکنش غیرطبیعی ایمنی است. این واکنش نوعی سندرم پاسخ التهابی سیستمیک است و می‌تواند با علایمی مانند تب، خستگی، بی‌اشتهایی، درد مفاصل، تهوع، استفراغ، اسهال، عوارض پوستی، تنفس سریع، تپش قلب، افت فشار خون، تشنج، سردرد، توهم و لرزش همراه باشد. سایتوکین‌ها پروتئین‌های محلول در آب هستند که توسط سلول‌های مختلف تولید شده و وظیفه انتقال پیام بین سلول‌ها را بر عهده دارند.

این مطالعه نشان می‌دهد تایموکینون موجود در سیاه‌دانه مانع انتشار مواد شیمیایی پیش‌التهابی مانند اینترلوکین می‌شود و از این طریق سیستم ایمنی را به خوبی کنترل می‌کند. تایموکینون توان بالقوه‌ای برای درمان بیماری‌های آلرژیک مانند آسم، اگزما، روماتویید و آرتروز و حتی ام‌اس دارد.

تنها مانعی که برای استفاده این دارو وجود دارد، جذب پایین آن به صورت طبیعی توسط دستگاه گوارشی است که با فناوری نانو قابل حل است.به تازگی این گیاه به صورت افشانه بینی و خمیر مورد استفاده قرار گرفته است.

سیاه‌دانه علاوه بر موارد ذکر شده، در درمان صرع، فشار خون و کلسترول بالا و دیابت نیز موثر است.

مراحل اولیه این دارو در درمان عفونت‌هایی چون کووید ۱۹ در مدل‌های حیوانی موفقیت‌آمیز گزارش شده و احتمال می‌رود در آینده‌ای نزدیک به عنوان یک گزینه درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

نتایج این مطالعه در نشریه Clinical and Experimental Pharmacology and Physiology منتشر شده است./ ایرنا

نارسایی تنفسی کرونا ربطی به طوفان سیتوکین ندارد

عسل و سیاه‌دانه نسخه احتمالی درمان کرونا

تاثیر عصاره سیاه‌دانه بر کنترل دیابت

معجزه سیاه‌دانه برای دستگاه گوارش

 
آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید
 
 
 
 
 
 
 
کپی