اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

بوریس جانسون در دیدار با رهبر اپوزیسیون بلاروس: انگلیس طرف شماست

بوریس جانسون در دیدار با رهبر اپوزیسیون بلاروس: انگلیس طرف شماست

نخست وزیر انگلیس تاکید کرد، لندن طرف رهبران اپوزیسیون بلاروس است که تلاش می‌کنند رژیم استبدادی حاکم در مینسک به رهبری الکساندر لوکاشنکو را سرنگون کنند.

به نوشته روزنامه گاردین، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس حمایت کامل خود را از سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس که "در خط مقدم تلاش‌ها برای احیای دموکراسی در مقابل سرکوب جامعه مدنی در این کشور شرق اروپا قرار دارد"، ابراز کرد.

بوریس جانسون در دفتر نخست وزیری میزبان تیخانوفسکایا بود. این دیدار چند ساعت پس از آن برگزار شد که جسد رهبر گروهی که به بلاروسی‌ها در فرار از آزار و اذیت‌ها کمک می‌کرد در پارکی در کی‌یف، پایتخت اوکراین پیدا شد.

جانسون در این دیدار گفت: انگلیس از تلاش‌های تیخانوفسکایا علیه نقض‌های جدی حقوق بشر و آزار و اذیت فعالان حامی دموکراسی حمایت می‌کند. ما کاملا طرف شما هستیم و از تلاش‌هایتان حمایت می‌کنیم. ما به حمایت از حقوق بشر و جامعه مدنی در بلاروس متعهد هستیم.

تیخانوفسکایا ضمن تاکید بر قدرت اعلام حمایت جانسون گفت: بسیار مهم است که درک کنیم که یکی از قدرتمندترین کشورها در جهان از بلاروس حمایت می‌کند.

جانسون در پاسخ گفت: ما قویا از شما، بلاروس و مردم بلاروس حمایت می‌کنیم.

وی همچنین بر سرعت انگلیس در اعمال تحریم علیه دولت بلاروس پس از "ربودن" هواپیمایی که حامل رومن پروتاسویچ، خبرنگار مشهور مخالف لوکاشنکو بود، تاکید کرد. اواخر ماه مه دولت بلاروس پس از به زمین نشاندن اجباری یک فروند هواپیمای مسافربری شرکت رایان ایر، رومان پروتاسویچ را بازداشت کرد. این بازداشت تبعاتی برای دولت لوکاشنکو نظیر تحریم‌های گسترده اتحادیه اروپا را در پی داشت. 

دفتر نخست وزیری انگلیس پس از این نشست خصوصی در بیانیه‌ای اعلام کرد: جانسون به تیخانوفسکایا گفت که مردم انگلیس و بلاروس ارزش‌های اساسی مشترکی چون اعتقاد به دموکراسی، حقوق بشر و اجرای قانون دارند و انگلیس همبستگی خود با مردم بلاروس را ابراز می‌کند و به حمایت از آنها ادامه خواهد داد. 

اهمیت حمایت جانسون از رهبران اپوزیسیون بلاروس به خاطر مرگ "ویتالی شیشوف"، رهبر "خانه بلاروسی‌ها" در اوکراین بالا رفت. روز دوشنبه پس از آنکه شیشوف به خانه برنگشت و جواب تلفن‌هایش را نداد، شریک زندگی‌اش ناپدید شدن وی را گزارش داد. پلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد که جسد شیشوف در حالی که از درختی در پارکی در نزدیکی محل زندگی‌اش آویزان بود، پیدا شد و آنها در حال حاضر تحقیقات جنایی را آغاز کرده‌اند.

تیخانوفسکایا در مقابل دفتر نخست وزیری انگلیس به خبرنگاران گفت: اظهارنظر درباره مرگ شیشوف خیلی زود است اما من به مبارزه برای برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه د بلاروس ادامه خواهم داد.

وی افزود: درک می‌کنم که ممکن است هر لحظه من نیز ناپدید شوم. این نگرانی را درک می‌کنم اما باید هر کار می‌توانم انجام دهم. من نمی‌توانم از تلاش‌هایم دست بکشم چرا که همانند دیگر بلاروسی‌هایی که با دولت مبارزه می‌کنند و احساس مسئولیت می‌کنند من نیز برای آینده کشورم احساس مسئولیت می‌کنم. اما می دانم حتی اگر روزی ناپدید شوم، این جنبش بدون من نیز ادامه خواهد یافت.

انتظار می‌رود دولت انگلیس اطلاعیه‌های بیشتری را درخصوص افزایش فشارها بر بلاروس برای متوقف کردن حملات اخیر به گروه‌های حقوق بشری، رسانه‌ها، خیریه‌ها و دیگر سازمان‌های غیردولتی منتشر کند./ ایسنا

کپی