اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

منابع سیاسی لبنان: رخدادهای خلده برنامه‌ریزی شده بود

منابع سیاسی لبنان: رخدادهای خلده برنامه‌ریزی شده بود

منابع سیاسی لبنانی فاش کردند که اتفاقات اخیر منطقه خلده در جنوب بیروت برای کشاندن حزب‌الله و حامیانش به یک درگیری نظامی و ایجاد جنگ داخلی در لبنان برنامه ریزی شده بود.

منابع سیاسی و آگاه لبنانی در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین فاش کردند که اتفاقات اخیر منطقه خلده و قتل "علی شبلی" برخلاف آنچه در رسانه‌ها مطرح شده است انتقام جویانه نبوده و از پیش برنامه ریزی و حساب شده بود.

این منابع گفتند که هدف از این اقدام برنامه‌ریزی شده؛ کشاندن حزب‌الله لبنان و حامیانش به یک درگیری نظامی به عنوان حلقه‌ای از طرح سوق دادن مقاومت به سمت درگیری داخلی و قبیله‌ای و یا یک جنگ داخلی کوچک بود.

منابع مذکور در ادامه تاکید کردند: این اقدام مقدمه‌ای برای آغاز یک جنگ داخلی کوچک در کنار جنگ‌های امنیتی، اقتصادی و رسانه‌ای آمریکا، عربستان و اسرائیل علیه حزب‌الله بود.

طبق گفته این منابع، از قاتل شبلی در جریان مراسم عروسی حمایت لجستیکی شده است و دوربین‌های مدار بسته در محل گویای این مساله است و آنگونه که در رسانه‌ها ترویج می‌شود انتقام جویانه نبوده است.

این منابع ادامه دادند: لبنان از وقوع یک فاجعه نجات یافت و استقرار ارتش و تجهیزات آن مانع از شعله‌ور شدن اوضاع شد.

منطقه خلده در جنوب بیروت شامگاه شنبه نهم مرداد شاهد تنش گسترده در حین عبور موکب تشییع شهروند لبنانی "علی شبلی" بود که یک روز قبل به دست جوانی از "آل غصن" از عشایر عرب کشته شد.

در درگیری‌های منطقه خلده در جنوب بیروت چهار تن کشته و ۱۰ تن زخمی شدند./ ایسنا

کپی