اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

بحران کودکان آواره افغان

نهاد نجات کودکان در بیانیهای هشدار داده که صدها هزار کودک افغان بهدلیل کمبود غذا و سایر نیازهای اساسی در اردوگاهها در معرض سوء تغذیه شدید قرار دارند. کریس نیماندی، مدیر بخش افغانستان در سازمان نجات کودکان میگوید: هزاران کودک  در چند ماه اخیر مجبور به ترک خانههای خود شدهاند. نهاد نجات کودکان، هشدار داده که کودکان آواره نیز در معرض خطر بیشتری قرار دارند، آنها مجبور به ازدواج یا کار یا جذب گروههای مسلح میشوند. براثر درگیریهای اخیر حدود ۸۰ هزار کودک در افغانستان از ابتدای ماه ژوئن (خرداد و تیر) خانههای خود را ترک کردهاند و بشدت به غذا، سرپناه و مراقبت­های پزشکی نیاز دارند. بسیاری از کودکان با خانوادههای خود زیر ملحفهای که با چوب نگه داشته شده، بهسر میبرند و برخی از آنها با نان خشک زنده میمانند. این نهاد به نقل از سازمان ملل گفته که تنها در دو ماه گذشته حدود ۱۳ هزار نفر مجبور به ترک خانه و روستاهای خود شدهاند که ۶۰ درصد آنها کودک هستند. در مجموع بیش از ۶۱۳ هزار نفر ازجمله ۳۶۲ هزار کودک در ۱۲ ماه گذشته آواره شدهاند. در ولایت شمالی قندوز، که بیشترین تعداد آوارگان داخلی داخلی کشور را در خود جای داده است، بیش از ۶۰ هزار و ۳۰۰ نفر در اردوگاههای موقت بهسر میبرند.

---

ناجی بلاروسیها، حلقآویز شد

جسد کسی که به مردم در فرار از بلاروس کمک میکرد در نزدیکی خانهاش در اوکراین پیدا شده است.

ویتالی شیشوف دیروز برای دویدن از خانه خارج شد و بعد جسد حلق آویزش در پارکی در کیف پیدا شد. پلیس در حال تحقیق در این باره است که آیا او کشته شده و قرار بوده مرگش خودکشی به نظر برسد؟ شیشوف مدیریت «خانه بلاروس» در اوکراین را بر عهده داشت و به فراریان از سرکوب در بلاروس، مهاجران و پناهجویان تازه وارد برای یافتن محل اقامت، شغل و دریافت مشاوره حقوقی کمک میکرد. پس از انتخابات ریاست جمهوری مناقشهبرانگیز در بلاروس در تابستان ۲۰۲۰، اوکراین، لهستان و لیتوانی از جمله کشورهایی هستند که فعالان و شهروندان بلاروس برای در امان ماندن از آزار و شکنجه به آنجا فرار میکنند.

---

دومین زن ثروتمند جهان بعد از طلاق

بیل و ملیندا گیتس که در اردیبهشت ماه امسال اعلام کرده بودند بهطور توافقی از یکدیگر جدا میشوند، دیروز بعد از 27 سال زندگی مشترک بهطور رسمی طلاق گرفتند و اموال آنها بر اساس قوانین ایالت واشنگتن امریکا بهطور مساوی بین آنها تقسیم شد. بر اساس آخرین برآورد وب سایت بلومبرگ، ثروت این زوج 152 میلیارد دلار است که پس از جدایی به هر یک از آنها 76 میلیارد دلار میرسد. بیل و ملیندا گیتس اعلام کردهاند که با وجود جدایی همچنان به فعالیت خیریه مشترکشان ادامه خواهند داد. ملیندا گیتس نام فامیلی خود را که از همسر سابقش بیل گیتس گرفته، تغییر نخواهد داد. «ملیندا فرنچ گیتس» پس از طلاق از بیل گیتس به دومین زن ثروتمند دنیا تبدیل شده است. «فرانسوا بتانکور مهیرز» وارث شرکت «لورئال» که ثروتی حدود 85 میلیارد دلار دارد، ثروتمندترین زن دنیاست.

---

قرارداد توئیتر با دو خبرگزاری

توئیتر اعلام کرده برای مقابله با انتشار اخبار جعلی و اطلاعات نادرست از طریق این شبکه-رسانه اجتماعی، با دو خبرگزاری مهم جهان، رویترز و آسوشیتدپرس، همکاری خواهد کرد. این دو آژانس که منبع بسیاری از اخبار رسانههای بزرگ جهان هستند قرار است به توئیتر کمک کنند با مشخص کردن زمینه و پیشینه محتوایی که در قالب توئیت منتشر میشود از انتشار اخبار جعلی در این شبکه اجتماعی پیشگیری و با آن مقابله کنند.

---

بازگشت کرونا به ووهان

مقامات شهر ووهان چین از آغاز تست کرونای کل جمعیت 11 میلیون نفری این شهر خبر دادند. مقامات ووهان روز دوشنبه از سرایت ویروس به 7 کارگر مهاجر در این شهر خبر دادند؛ رویدادی که در بیش از یک سال اخیر سابقه نداشته است. چین در روزهای اخیر و پس از شناسایی بزرگترین خوشه کرونا در ماههای گذشته، شهروندان شهرهای شیوع کرونا را به ماندن در خانه محدود و خطوط حمل و نقل داخلی را قطع کرد. دلتای کرونا پس از سرایت به نظافتچیان فرودگاه «نانجینگ» سریعاً به دهها شهر چین رسید. شهرهای اصلی چین مانند پکن در حال گرفتن تست کرونا از میلیونها شهروند هستند. بسیاری از مجتمعهای مسکونی پایتخت محصور شده و مراکز ارتباطی تحت قرنطینه قرار گرفته است. بیش از 1.3 میلیون نفر از ساکنان شهر «یانگژو» در خانههای خود قرنطینه هستند و تنها یک نفر از هر خانوار میتواند بهصورت روزانه و برای خرید مایحتاج ضروری از خانه خارج شود. شیوع ماه گذشته کرونا در استان هونان پس از ابتلای خوشهای در فرودگاه نانجینگ و انتقال آن به تماشاگران یک تئاتر در منطقه «ژانگ جیاجی» رخ داد. از آن زمان تا کنون مقامات هزاران نفر از تماشاگران تئاتر را ردیابی کردهاند و از گردشگران میخواهند به مناطق شیوع کرونا سفر نکنند.

 

 

کپی