اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰

کلاهبرداری 200 میلیاردی ارزهای دیجیتال در "تهران"

کلاهبرداری 200 میلیاردی ارزهای دیجیتال در "تهران"

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات تهران از دستگیری یک کلاهبردار حرفه ای که به بهانه مشاوره و خدمات احراز هویت ارزهای دیجیتال 200 میلیارد ریال از شهروندان کلاهبرداری کرده بود، خبر داد.

به گزارش ایران آنلاین ، سرهنگ "داود معظمی گودرزی" در تشریح این خبر اظهار داشت:  شهروندی به پلیس فتا مراجعه  و اظهار داشت،  حساب کاربری ام که در آن معادل 30  میلیارد ریال ارز دیجیتال داشتم دچار مشکل شده بود و در فضای مجازی پس از جستجو با یک سایت  متعلق به یک صرافی خارجی که به کاربران ایرانی خدمات  مشاوره ای مبنی بر  احراز هویت،  کشف رمز ارزهای مختلف ارائه می نمود،  آشنا شدم.
وی عنوان کرد: شاکی در ادامه توضیح داد،  باتوجه به اینکه سایت مورد نظر نماد اعتماد الکترونیک نیز داشت بدون بررسی  اصالت نماد، بنا به درخواست مدیران سایت،  کلیه اطلاعات خود را در خصوص  مدارک هویتی، ایمیل، نام کاربری و رمز عبور خود  در اختیار آنان قرارداده و در نهایت مبلغی را نیز برای  کارمزد واریز کردم.  اما بعد از گذشت 2 روز کاربران این سایت با بنده تماس گرفتند و اذعان داشتند امکان احراز هویت حساب کاربری ام وجود ندارد و با بررسی بیشتر متوجه شدم نام کاربری و رمز عبورام  تغییر کرده و تمام ارزهای دیجیتال داخل  حساب کاربری ام سرقت شده است.
رئیس پلیس فتا تهران با اشاره به اینکه در تحقیقات سایبری،  هویت واقعی و مخفیگاه متهم شناسایی شد، افزود: پس از هماهنگی های قضائی متهم در مخفیگاهش  در  یکی از محله های شمالی تهران دستگیر و به همراه تجهیزات هوشمند به پلیس فتا انتقال یافت.
این مقام سایبری ابراز داشت:  متهم در بررسی های بیشتر به 50 فقره کلاهبرداری به همین شیوه اعتراف  و  اقرار کرد: با طراحی یک سایت جعلی احراز هویت حساب های کاربری ارز دیجیتال با نام یک صرافی معتبر خارجی با ادعای توانایی در احراز هویت و خدمات ارز دیجیتالی از متقاضیان و خریداران ارزهای دیجیتال کلاهبرداری می کرده است.
وی با تاکید براینکه کاربران ارزهای دیجیتال از یک ایمیل منحصر به فرد و گذر واژه ای قوی برای کیف پول و حساب های کاربری ارزهای دیجیتال استفاده کنند و به هیچ وجه اطلاعات خود را فراموش و گم نکنند،  ادامه داد: کارشناسان ارزش ریالی ارزهای دیجیتال سرقت شده را 200 میلیارد ریال برآورده کرده اند. 
سرهنگ گودرزی گفت: اکثر مشکلات کاربران تنها به دلیل نا آشنا بودن افراد با خرید و فروش و تهیه ارزهای دیجیتال و  در نتیجه عدم رعایت نکات امنیتی مربوط به آن است.
وی افزود: در صورت بی توجهی به تنظیمات امنیتی کیف پول ها و عدم نگهداری درست رمز های خصوصی و عمومی خود و ... افراد با خطرات امنیتی جدی مواجه می شوند و احتمال اینکه سرمایه های خود را از دست بدهند، وجود دارد.
رئیس پلیس فتا تهران به شهر وندان توصیه کرد:  به هیچ عنوان به هویت ها در فضای مجازی اعتماد نکنند و اطلاعات محرمانه خود از جمله اطلاعات هویتی، ایمیل، نام کاربری و رمز عبور حساب های کاربری دیجیتال و ... را به هیچ عنوان در اختیار افراد ناشناس قرار ندهند و توصیه‌های پلیس فتا را جدی بگیرند و همواره مراقب ترفند کلاه برداران و سودجویان باشند و در صورت مشاهده موارد مشکوک موضوع را از طریق سایت رسمی پلیس فتا به نشانی  www.cyberpolice.ir اعلام کنند.

کپی