اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

سازمان ملل هنوز طرحی برای استقرار صلحبان در افغانستان ندارد

سازمان ملل هنوز طرحی برای استقرار صلحبان در افغانستان ندارد

سفیر هند در سازمان ملل متحد گفت، این نهاد هنوز رسما مساله استقرار نیروهای صلحبان در افغانستان را بررسی نکرده و اکنون روی حفاظت از نیروهایش در ماموریت کمک‌رسانی سازمان ملل در این کشور جنگ‌زده متمرکز است.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، تی.اس تیرومورتی، سفیر هند در پاسخ به اینکه آیا هیچکدام از اعضای شورای امنیت ایده استقرار نیروهای صلحبان در افغانستان را در بحبوحه خروج آمریکا از این کشور مطرح کرده است، گفت: فکر نمی‌کنم موضوع استقرار صلحبان‌ها رسما مطرح شده باشد.  

تیرومورتی که ریاست شورای امنیت در ماه اوت را بر عهده دارد، گفت مهمترین نگرانی‌ دبیرکل سازمان ملل و معاونش امنیتی و ایمنی هیات خودش است.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل پیشتر گفت که این نهاد تمام تدابیر لازم برای حفاظت از نیروهایش در افغانستان پس از حمله هفته گذشته به مقر آن در هرات را در پیش گرفته است. دوجاریک همچنین گفت، به دنبال تحولات اخیر سازمان ملل آماده است تا تدابیر احتیاطی لازم را اتخاذ کند.

افغانستان در بحبوحه خروج تدریجی نیروهای خارجی از این کشور که طبق توافق صلح طالبان با آمریکاست که فوریه ۲۰۲۰ در دوحه به نتیجه رسید، شاهد رشد خشونت‌های مرگبار شده است./ ایسنا

کپی