اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰
هشدار حریرچی درباره افزایش تعداد فوتی‌های کرونا:

تعداد فوتی‌ها به 600 یا 800 نفر در روز می‌رسد

تعداد فوتی‌ها به 600 یا 800 نفر در روز می‌رسد

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در کشور به ۳۹ درصد کاهش پیدا کرده، گفت: طبق پیش‌بینی‌ها در یک ماه آینده تعداد فوتی‌ها حتی به ۶۰۰ نفر هم می‌تواند افزایش پیدا کند، اگر دستورالعمل‌ها را رعایت نکنیم حتی ممکن است این تعداد به نزدیک ۸۰۰ مورد هم برسد.

 ایرج حریرچی در گفت‌و‌گوی ویژه خبری اظهار کرد: در ۱۰ روز آینده روند افزایشی خواهیم داشت.۲۶ درصد تعداد مراجعان سرپایی، ۳۲ درصد تعداد بیماران بستری شده و ۳۸ درصد تعداد بیماران فوت شده افزایش پیدا کرده است.
او با اشاره به اینکه اول فروردین اکثر شهرهای کشور زرد یا آبی بود، گفت: ۳۱ فروردین ماه اکثر کشور قرمز شد، اما در ۲۵ اردیبهشت به شرایط طبیعی رسیدیم و اکثر شهرها نارنجی یا زرد بودند ولی با ورود ویروس دلتا الان نزدیک به ۹۰ درصد شهرهای کشور قرمز یا نارنجی هستند.
قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به اینکه اندونزی، روسیه و امریکا در مدت اخیر معمولاً جزو ۱۲ کشور اول از لحاظ میزان بستری و فوت بودند، اظهار کرد: امروز(یکشنبه) ۳۴۸۳ مورد بستری جدید داشتیم؛ در مواقع پیک بالای ۱۰ درصد این تعداد ممکن است فوت کنند. قائم مقام وزیر بهداشت ادامه داد: هر وقت میزان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در کشور کم شد تعداد مبتلایان بالا می‌رود. در هرمزگان، کرمان، البرز و گیلان رعایت شیوه نامه‌ها کمتر از ۳۰ درصد است، به عبارت دیگر در کشور ۶۱ درصد دستورالعمل‌ها را رعایت نمی‌کنند، در این استان‌ها بیش از ۷۰ درصد شیوه نامه‌ها را رعایت نمی‌کنند.
او با اشاره به اینکه استفاده از ماسک در هرمزگان فقط ۲۹ درصد است، گفت: در گیلان ۳۰ درصد از ماسک استفاده می‌کنند، لذا این استان‌ها درگیری بیشتری دارند، اعمال نظارت‌ها به وضوح در سطوح اجرایی با وجود اینکه در سطوح بالا توصیه می‌شود کاهش پیدا کرده است و از طرفی تاب‌آوری مردم کم شده است، ۱۸ ماه است که درگیر کرونا هستیم.
او با اشاره به اینکه در دولت بعدی باید روی این موضوع اجماع شکل بگیرد، اظهار کرد: راه نجات اصلی، واکسیناسیون عمومی سریع برای همه مردم است و حتی فراتر از گروه‌های هدف باید پوشش واکسیناسیون را به زیر ۱۸ سال تعمیم بدهیم.
کپی