اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

تسلیت خانه کتاب و ادبیات ایران برای درگذشت شاعر «خلبانان، ملوانان»

تسلیت خانه کتاب و ادبیات ایران برای درگذشت شاعر «خلبانان، ملوانان»

خانه کتاب و ادبیات ایران با ارسال پیامی درگذشت محمود دست‌پیش، شاعر و چهره پیشکسوت زبان و ادبیات آذری و فارسی را تسلیت گفت.

به گزارش روابط‌ عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، در متن این پیام آمده است: «ضایعه درگذشت محمود دست‌پیش (شاعر، نویسنده و چهره پیشکسوت زبان و ادبیات آذری و فارسی) سبب حزن و اندوه جامعه فرهنگی و ادبی کشور شد.

این شاعر فرزانه و ادیب نام‌آور آذری‌زبان، خالق شعر معروف «سیزه سلام گتیرمیشم: برای شما سلام آوردم» بوده و شعرهای فاخری برای دفاع مقدس سروده است که از جمله آن سروده‌ها در وصف حماسه‌آفرینی‌های رزمندگان دفاع مقدس می‌توان به سرود شناخته‌شده «خلبانان، ملوانان» اشاره کرد.

همچنین آن مرحوم در مراسم دیدار سالانه شاعران در محضر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سال ۱۳۸۷ به خواندن شعر زیبای ترکی پرداخت که مورد تشویق ایشان نیز قرارگرفت.

خانه کتاب و ادبیات ایران فقدان این شخصیت فرهیخته را به اهالی فرهنگ و ادب کشور و خانواده زنده‌نام محمود دست‌پیش تسلیت می‌گوید و از درگاه ایزد منان برای آن مرحوم علو درجات را خواستار است.

شعرخوانی زنده‌یاد محمود دست‌پیش در محضر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)»

محمود دست‌پیش در سال ۱۳۱۳ در باکو متولد شد. او از شاعران ترک‌زبان ایران بود. از آثار دست‌پیش می‌توان به تدوین دایرة‌المعارف، و تالیف آثاری چون «از فضولی تا شهریار»، «ائل سوغاتی»، «داغا دونموشم»، «برگردان نمایشنامه مشدی عباد»، «ترکی سوزلوک» و ... اشاره کرد. شعر «سیزه سلام گتیرمیشم» او با آهنگسازی علی سلیمی از مشهورترین سروده‌هایش است که شهرت زیادی دارد.

محمود دست‌پیش روز گذشته (دهم مردادماه) در سن ۸۷سالگی از دنیا رفت.

بیشتر بخوانید

محمود دست‌پیش درگذشت

کپی