اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

مشاور غنی: تردیدی در حمایت پاکستان ازطالبان نیست

مشاور غنی: تردیدی در حمایت پاکستان ازطالبان نیست

مشاور ارشد رئیس جمهوری افغانستان گفت، قطعا هیچ تردیدی وجود ندارد که پاکستان به شبه نظامیان طالبان کمک میکند.

قلم الدین شینواری، مشاور ارشد رئیس جمهوری افغانستان در مصاحبه با اسپوتنیک در پاسخ به اینکه آیا طالبان از سوی پاکستان حمایت می شود، گفت: فکر میکنم این حمایت به قدری غیر قابل انکار است که پاسخ دادن به آن منطقی نباشد. هیچکس در جهان نمیتواند به این موضوع شک کند. 

این مشاور اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت، صحبت درباره "پیشروی" طالبان در بخش های خاصی از این کشور نادرست است چرا که این "یک تصرف غیر قانونی" است.

براساس گزارش رسانه‌ها، تحرکات طالبان در مناطق خاصی از شهر هرات موجب شده تا تنها یک بخش در کنترل نیروهای دولتی باقی بماند. علاوه بر این، درگیری با طالبان در لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند همچنان ادامه دارد. ماه آوریل، شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان بر لزوم رفتار با طالبان به عنوان یک شریک برای حل بحران افغانستان اشاره کرده بود.

مشاور اشرف غنی همچنین گفت، دولت کابل برای واکسیناسیون مردم در مناطق تحت کنترل طالبان آماده است. قلم الدین شینواری گفت: در رابطه با مناطق تحت کنترل طالبان، وزارت بهداشت رسما تاکید کرده که در خصوص فراهم‌سازی کمک درمانی قطعا بی‌طرف است. اگر طالبان شرایط لازم را فراهم کند، تیم های ویژه‌ای برای واکسن زدن به مردم در این مناطق مستقر می‌شوند. از آنجا که طالبان یک گروه مسلح است، در مورد کمک پزشکی به آن بحثی وجود ندارد.

شینواری در پاسخ به اینکه آیا دولت کابل برای تسهیل ارسال کمک بشردوستانه شامل اقلامی برای کمک به مبارزه با کرونا به مناطق تحت کنترل طالبان آماده است، گفت: قطعا بله.

این مشاور اشرف غنی همچنین به اسپوتنیک گفت، اگر کشورهای منطقه‌ای و دیگر قدرتها به تفاهم نرسند، حل و فصل بحران افغانستان به شدت طولانی خواهد شد. شینواری گفت: روند صلح در افغانستان تاکنون بسیار طولانی شده است. فکر نمی‌کنم دیگر در آینده هم با این مشکلات روبرو نشویم. مشکلاتی پیش خواهد آمد. اگر کشورهای منطقه و کشورهای دور از ما به تفاهم مشترک نرسند، فکر میکنم این روند زمان زیادی طول خواهد کشید.

این مشاور رئیس جمهوری افغانستان گفت: این صرفا یک جنگ افغان نیست، چون دیگران را هم نابود کرده است. علاوه بر این، صلح در افغانستان در دستان افغان‌ها نیست. 

این سیاستمدار افغان همچنین گفت، دولت کابل با برنامه‌های ترکیه برای تامین امنیت فرودگاه بین‌المللی کابل پس از خروج نظامیان آمریکایی مخالفتی ندارد. به گفته او، این پیشنهاد از طرف آنکارا به واشنگتن مطرح شد تا "امتیازات سیاسی از ایالات متحده بگیرد."

شینواری گفت: با این حال، رضایت طرف افغان شرط این مساله است. دولت افغانستان هیچ مشکلی با ترکیه در این زمینه ندارد.

اوایل تابستان، آنکارا پیشنهاد داد بعد از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و تحت شرایط مشخصی، مسوول تامین امنیت فرودگاه بین‌المللی کابل را بر عهده بگیرد. همزمان سخنگوی ارتش افغانستان تاکید دارد که نیروهای مسلح این کشور مسوول تامین امنیت این فرودگاه خواهند بود و نیروهای خارجی صرفا در برخی از کارهای فنی مشارکت می‌کنند. طالبان قاطعانه با استقرار نیروهای ترکیه مخالفت کرده و آن را نقض حاکمیت افغانستان دانسته است./ ایسنا

کپی