اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

نغمه‌های «ماه پشت ابر» شنیدنی شد

نغمه‌های «ماه پشت ابر» شنیدنی شد
رضا مهدوی نوازنده پژوهشگر و موسیقی شناس

«ماه پشت ابر» از آن دسته آثاری است که می‌بردت به دنیای خیال درون. نغمه‌های قدیمی و جاودانه که گاه نام سازنده و سراینده آن ناشناخته (لاادری) و گاه شخصیت مهم موسیقایی مثل امیرجاهد و عارف قزوینی و زرین پنجه است.

مقدمه تصانیف از نوید دهقان است و تنظیم‌ها از علیرضا گرانفر که زوج هنری مناسبی بواسطه درک صحیح از نغمات و صدای خوانندگان دریافت شده و خروجی دلنشینی بر مسند نوع موسیقی اصیل ایرانی ارائه گردیده است. انتخاب دو خواننده از یک نسل اما یکی دارای شهرت و آوازه و دیگری کمتر شناخته شده اما با صدایی متین و گرم و نرم برگرفته از آموزه‌های مَدرَسی نشان از آن دارد که نوید دهقان در چنین مجموعه‌ای از درک و درایت وسیعی در تنوع فضای شنیداری تلألؤ دارد و توانسته «سالار عقیلی» را با مصطفی جلالی‌پور یک کاسه گرداند و چند اثر را نه فقط درهم پوشانی و همخوانی بلکه در لحظه لحظه ملودی‌ها با توجه به حجم وسعت خواننده رهسپار به جاده‌ای پُردارودرخت که چهچهه پرندگان سرازیر است هر یک را به تنهایی هم در این مسیر سبز به گوش هوش یکسان برساند...!
نوید دهقان از سرمایه‌های کمانچه نوازی و آهنگسازی در عرصه موسیقی دستگاهی است که نخستین آلبوم رسمی اش را با صدای سینا سرلک «راه و ماه» ابتدای دهه 80 منتشر کرد. دقت نظرش در تفاوت‌های صدا کشی از حنجره‌ها و نوع تحریرها در قالب‌های شناخته شده موسیقی ایرانی، شنونده را مطالبه گر می‌کند که می‌خواهند هر باره از صداهایی نو و تازه بهره‌جویی داشته باشد در خدمت گوش‌های نیازمند تنوع طلب! در اینجا هم مصطفی جلالی‌پور در عین تعهد به مکتب قدیم و جدید آوازخوانی ایرانی که گاه رگه‌هایی از مکتب اسماعیل مهرتاش و گاه ردیف آوازی منتسب به اصفهان با حنجره منعطف و تبحّر در ادوات تحریری چنان آوا و نوایی به گوش می‌رساند که گوش‌های خسته و خفته را جلا می‌دهد و بیدار کننده است. آهنگ‌ها و شعرهایی از امیرجاهد و نصرالله زرین پنجه و عارف قزوینی در کنار شعر حضرت سعدی و وحید دستگردی با دوخوانی این دو آوازخوان خوش خوان روزگار اتفاق نیکویی است که خیلی اندک تا کنون شاهدش بوده‌ایم در یک مجموعه... قطعات «جان من»، «موسم گل»، «نازنین»، «به گردش فروردین» و «مارش خون» در کنار آواز و تحریر‌ها شنیدنی‌تر شده با تنظیم‌های مناسب گوش خانواده ایرانی.
ماهِ پشت ابر
کاری از: نوید دهقان و علیرضا گرانفر
خواننده سالار عقیلی و مصطفی جلالی پور
سال: 1400
ناشر: ترنم داوودی کهن

کپی