اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

قیام چپ‌ها و سبزها علیه «مکرون» و «لوپن»

قیام چپ‌ها و سبزها علیه «مکرون» و «لوپن»
زهره صفاری

زمزمه‌ها برای معرفی کاندیدای مشترک احزاب چپ و سبزهای فرانسه برای جلوگیری از تکرار دوئل مکرون- لوپن در انتخابات 2022 این کشور در حالی جدی شده است که اعتراضات به تصمیم دولت برای صدور گواهی واکسیناسیون کرونا در سومین هفته خود هزاران نفر از مردم این کشور را با‌وجود شیوع دوباره کرونا به خیابان‌ها کشانده است.

به گزارش «فرانس پرس»، شماری از فعالان سیاسی فرانسوی جرقه ائتلاف سبزها و چپ‌ها برای انتخابات بعدی فرانسه را روشن کردند و در این راه با وجود اختلافات داخلی احزاب، تاکنون 178 نماینده چپ و سبز و شماری از چهره‌های شناخته شده فرانسه همچون «نوئل مامیر»؛ کاندیدای حزب سبز در انتخابات ریاست جمهوری سابق، «ژان ژوئل»، کارشناس هواشناسی و «ژولیت بینوش» بازیگر فرانسوی نیز از این اقدام حمایت کرده‌اند.
«ساموئل گرزیبوفسکی» از فعالان پیشتاز این طرح به «فرانس 24» گفت: «ما می‌خواهیم با ایجاد این ائتلاف در میان دو حزب اولویت‌های مهمی را که در دوران 5 ساله مکرون، اعتراضات وسیعی را رقم زده، گردآوری کنیم. در واقع این برهه نقطه عطف است تا در دهه‌های آتی بتوانیم اتحاد و همبستگی را با وجود تفاوت‌های گذشته ایجاد کنیم واین تحول باید از 2022 آغاز شود.» در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه همه کاندیداهای منتخب حضور پیدا می‌کنند و نامزدی که بتواند بیش از 50 درصد آرا را از آن خود کند پیروز می‌شود اما اگر این اتفاق نیفتد دو کاندیدایی که بیشترین آرا را دارند به دور دوم راه پیدا می‌کنند که پیش‌بینی دوئل نهایی را میان «لوپن» و «مکرون» نشان می‌دهد.
در حال حاضر گرچه 13 حزب سیاسی سبزها و چپ‌ها برای ترسیم چارچوب کلی طرح مقابله با دوئل مکرون- لوپن توافق کرده‌اند اما هنوز ایده معرفی یک کاندیدا به تصویب اکثریت نرسیده است. «گرزیبوفسکی» معتقد است: «ما از آنها می‌خواهیم که مسئولیت‌ها را بپذیرند. اگر آنها بخواهند نامی در تاریخ بر جای بگذارند به ناچار باید از برخی منافع خاص حزبی و دیدگاه‌های بزرگ خود بگذرند. بدون شک کاندیدای ائتلاف می‌تواند بخت اول پیروزی در انتخابات باشد و در این شرایط جدایی مساوی شکست است.» اما در عین حال بسیاری از کارشناسان این طرح را غیرقابل اجرا می‌دانند چراکه معتقدند معرفی یک کاندیدا از میان نامزدهایی با برنامه‌های بسیار متفاوت واقع گرایانه نیست و نتیجه آن تکرار وقایع سال 2017 است؛ بازندگانی که از برنده حمایت نخواهند کرد.
اعتراضات گسترده علیه قانون مکرون
در تظاهرات گسترده در پاریس و دیگر شهرها علیه مجوز سلامت اجباری دولت برای استفاده از خدمات دولتی و مراکز تفریحی و آموزشی که برای سومین هفته متوالی برگزار شد 18 نفر دستگیر و شماری نیز مجروح شدند. معترضان که در تجمعات هزاران نفری در خیابان‌های شهرهای مختلف فرانسه حضور یافته بودند، این قانون دولت را ناقض آزادی‌های فردی عنوان کردند. این در حالی است که قانون جدید فرانسه در هفته جاری با‌وجود اعتراضات این هفته به تصویب مجلس نیز رسید. به نوشته رویترز، تظاهرکنندگان در شهرهای مارسی، لیون، مون پولیه، نانت، تولوز با شعارهای «آزادی» و «نه به مجوز سلامت» اعتراض خود را فریاد زدند./ ایران 

کپی