اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

راه‌اندازی ۲۰۶ نگارخانه جدید طی چهار سال اخیر

راه‌اندازی ۲۰۶ نگارخانه جدید طی چهار سال اخیر

بنا بر گزارش معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۲۰۶ نگارخانه در چهار سال اخیر به جمع نگارخانه های کشور پیوست.

 بنا بر گزارش معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۱۳۹۶ تاکنون ۲۰۶ نگارخانه در کشور راه اندازی شده است که ۸۸ نگارخانه در تهران و ۱۱۸ نگارخانه در استان های کشور فعالیت خود را آغاز کرده اند.

تعداد نگارخانه های کشور تا سال ۱۳۹۶، ۵۵۰ نگارخانه بود که با افزایش ۲۰۶ نگارخانه در این چهار سال، به ۷۵۶ نگارخانه رسیده است.

به گفته هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از گالری های دارای مجوز، حدود ۶۰ درصد آنها به نوعی در حوزه هنر فعال هستند که اگر وظیفه گالری‌ها را در بستر معرفی هنرمندان و حضور در چرخه اقتصاد هنر ارزیابی کنیم فقط ۱۰ درصد از گالری‌های هنری در ایران فعال هستند.

حوزه هنرهای تجسمی شامل هفت انجمن و ۹ موضوع می‌شود که از سفال و سرامیک گرفته تا نقاشی، نگارگری، کاریکاتور، مجسمه و عکاسی را دربرمی‌گیرد.

راه‌اندازی ۲۰۶ نگارخانه جدید طی چهار سال اخیر

هرچند در کمیت و تعداد گالری‌های هنری در ایران و ارائه مجوز به آنها خوب عمل کرده‌ایم و تقریبا ۱.۵ درصد گالری‌های دنیا را داریم اما این رقم واقعی نیست چرا که باید در خصوص گالری‌ها پژوهش هایی انجام شود که آیا اثرگذار هستند. باید تعداد گالری‌های فعال را بالا برد و اگر مدیران گالری‌های فعال در کنار هم قرار بگیرند می‌توانند اتفاقات خوبی را رقم بزنند.

نگارخانه ها در تهران با مجوز اداره کل هنرهای تجسمی و در استان ها با مجوز ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها فعالیت می کنند./ایرنا

کپی