اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰
روحانی در آخرین جلسه هیأت دولت دوازدهم:

از مردم طلب عفو می‌کنیم

از مردم طلب عفو می‌کنیم

آخرین جلسه هیأت دولت دوازدهم برگزار شد. حسن روحانی رئیس‌جمهوری در این جلسه گفت: آنچه با مردم گفتیم چیزی برخلاف واقعیت نبود ولی بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم چون آن را مفید نمی‌دانستم و می‌ترسیدم به وحدت ملی صدمه بزند.

 به گزارش ایرنا وی افزود: یک هدف بسیار بلندی که همه باید دنبال کنیم وحدت ملی است. می‌ترسیدم این دُرّ گرانبها صدمه ببیند. به همین دلیل بسیاری از مسائل را به جان خریدیم و خیلی از اشکالات را پاسخ ندادیم برای اینکه انسجام ملی و وحدت ملی در کشور ما حفظ شود.
روحانی ادامه داد: حتی ‌یک در میلیون تردید نداشتم که در مذاکره با جهان شکست نمی‌خوریم و شکست نخوردیم و باز هم اگر مذاکره‌ای بود شکست نمی‌خوریم. آنقدر دیپلمات‌ها و حقوقدان‌های قوی و توانمند در خط مقدم داریم که دیدیم در مقاطع بسیار حساس به پیروزی رسیدیم.
رئیس قوه مجریه افزود: مردم عزیز ما از لحاظ معیشت ناراحت هستند که حق آنها است. باید ببینیم که در شرایط جنگ چه کاری می‌توانستیم انجام دهیم. در شرایطی که نگذاشتند نفت ما صادر شود و صادرات ما را با مشکل مواجه کردند و روابط بانکی ما را مسدود کردند. وقتی روابط بانکی در کشور نباشد و از طریق تراستی و دلال معامله می‌کنید حداقل ۲۰ درصد درآمد شما کاهش پیدا می‌کند و اگر چیزی وارد می‌کنید ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.
روحانی با اشاره به توقف واردات در دوران تحریم، گفت: در این شرایط فشار بر مردم وارد شد و ما به‌خاطر شرایط تحریم واردات ۲۵۰۰ قلم کالا را متوقف کردیم. وقتی واردات ممنوع شود آثارش معلوم است. مثلاً وقتی واردات خودرو را ممنوع می‌کنیم در داخل گران می‌شود اما چاره‌ای نبود.
روحانی با بیان اینکه برای کالاهای اساسی از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده کردیم، گفت: قیمت کالا فقط ارز نیست حمل‌ونقل و مسائل دیگر هم هست. تورم کل کشور در قیمت جنس تأثیر‌گذار است. ما توان خود را در این زمینه به کار گرفتیم و کار ما بی‌نقص نبوده است، ما عیب داریم و معصوم نیستیم. تلاش این بود که عیب ما کمتر باشد اگر عیب و نقصی داشتیم از مردم عذرخواهی می‌کنیم واز آنها طلب عفو و رحمت می‌کنیم برای اینکه ما در حد توان اقدامات خودمان را در آن شرایط انجام دادیم.
روحانی ادامه داد:‌ ترامپ خودش را کشت تا تحریم نظامی و دفاعی ایران در سازمان ملل برداشته نشود ولی موفق نشد، ما این تحریم را نیز برداشتیم. در مهرماه سال گذشته تحریم سلاح برداشته شد ولی به‌دلیل تحریم و عدم فروش نفت پول خرید نداشتیم ولی قرارداد آن کاملاً آماده است.
وی گفت: من یک بار این را توضیح داده‌ام که رهبر معظم انقلاب در ۱۳ دی‌ماه سال ‌گذشته برای بازگشت امریکا به برجام و ما هم به تعهداتمان به برجام به ما اعلام کرده بودند که چه کاری انجام بدهیم، البته قبل از آن هم خصوصی به من فرموده بودند، بعد از آن هم ایشان علنی در سخنرانی روز اول فروردین اعلام کردند. رئیس جمهوری ادامه داد:می‌توانستیم براساس همان دستورات و چارچوب اجرا کنیم و تحریم را برداریم اما در جای دیگر گرفتار شدیم و الان جای بحث آن نیست. اگر این اتفاق نیفتاده بود امروز در شرایط بهتری دولت را به اتمام می‌رساندیم.
روحانی اضافه کرد: در این جلسه می‌خواهم از معاون اول و همه وزیران و معاونین در حضور ملت ایران قدردانی کنم. می‌دانم چه روزهای سختی بر اینها گذشت، در روزهای زلزله، فروردین ۹۸، سیل چه سختی‌هایی بر اینها گذشت، در روزهای کرونا چه روزهای سختی بر مدافعین سلامت و بر وزارتخانه‌های مختلف ما گذشت.
وی عنوان کرد: می‌دانم افتخار اینکه امروز بتوانیم صدها هزار نفر را در روز واکسینه کنیم، برای تولید داخلی، ورود خارجی چقدر سخت بود اما این کار انجام گرفت.
وی در ادامه گفت: آنچه که ما می‌گوییم انجام دادیم. در شرایط سخت جنگ و کرونا و خشکسالی انجام دادیم. اگر کسی می‌خواهد راجع به دولت صحبت کند هر سه را در کنار هم ببیند.
رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه مردم ایران قدرشناس هستند، افزود: مردم در این سه سال و نیم از لحاظ تأمین زندگی، اجاره مسکن در رنج و سختی بودند و روزهای بسیار سختی بر آنها گذشت. البته کاری که ما می‌توانستیم انجام دهیم این بود که بسته معیشتی را اضافه کنیم و در کنار آن حقوق را بالا ببریم. حقوق بازنشسته‌ها را بالا ببریم. در حدی که توان داشتیم یاری و کمک کردیم اما در عین حال از ملت بزرگ ایران به خاطر رنج‌هایی که کشیدند عذرخواهی می‌کنم و به خاطر پیروزی که به‌دست آوردند تشکر می‌کنم.
 
 
 ظریف: برای کابینه جدید دعا می‌کنیم
کپی