اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

تخلیه اقامتگاه گردشگران ترکیه
با نزدیک شدن آتش‌ به اقامتگاه‌های گردشگری در سواحل جنوب غربی ترکیه، دولت ترکیه اقدام به تخلیه این مناطق کرده است. در حال حاضر شعله‌های آتش به هتل‌ها و خانه‌های مسکونی رسیده و آنان را تهدید می‌کند. به نوشته رسانه‌های محلی، شناورهای گارد ساحلی ترکیه با کمک قایق‌های خصوصی و قایق‌های تفریحی در تلاش هستند تا گردشگران را به نقاط امن منتقل کنند. در شهر بدروم ترکیه تاکنون ۳ هتل پنج ستاره تخلیه شده است. آتش‌سوزی اخیر در ترکیه که از روز چهارشنبه آغاز شده، تاکنون دست‌کم شش کشته بر جای گذاشته است.
 
 
---
 
المپیک زیر سایه کرونا
مجموع روزانه موارد ابتلا به کووید-۱۹ در ژاپن امروز شنبه به ۱۲ هزار و ۳۴۲ نفر رسید که برای چهارمین روز متوالی یک رکورد محسوب می‌شود و نگرانی‌ها را در مورد افزایش شدید عفونت‌ها در حین برگزاری المپیک 2020 در پایتخت را برانگیخته است.
تنها در روز شنبه چهار هزار و ۵۸ مورد مبتلا به کرونا در توکیو ثبت شد و طی سه روز گذشته روزانه بیش از سه هزار مورد جدید تأیید شده است. تعداد بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در توکیو که در قرنطینه خانگی هستند هم به ۱۰ هزار و ۳۹۲ نفر رسیده است که برای اولین‌بار از ۱۰ هزار نفر فراتر رفته است. دولت نخست‌وزیر «یوشی هیده سوگا» تصمیم گرفته است که از فردا دوشنبه آینده تا ۳۱ اوت (9 شهریور) سه استان در نزدیکی توکیو و اوساکا را به مناطق تحت شرایط اضطراری فعلی کووید-۱۹ که پایتخت و اوکیناوا را پوشش می‌دهد، اضافه کند.
 
---
 
 
محدودیت‌های واکسنی در عربستان
دولت عربستان سعودی اعلام کرد که از امروز مردم برای ورود به مغازه‌ها، وسایل حمل‌ونقل عمومی و سایر اماکن کاری و تجاری باید علیه کرونا کاملاً واکسینه شده باشند. هفته گذشته مقامات عربستان گفته بودند که هر شهروند سعودی که به کشورهایی که در لیست قرمز از نظر شیوع کرونا قرار دارد سفر کنند، مجازات و شامل ممنوعیت سه ساله سفر خواهد شد. عربستان بتازگی مرزهایش را به روی بازدیدکنندگان خارجی که گواهی واکسیناسیون و نتیجه منفی آزمایش پی‌سی‌آر را داشته باشند، باز کرده است.
 
 
 
---
مشوق غذایی به جوانان برای واکسن
دولت انگلیس اعلام کرد برای تشویق جوانان به زدن واکسن کرونا، غذا و خدمات تاکسی با تخفیف به آنها ارائه خواهد شد. بیش از ۶۸ درصد از جوانان ۱۸ تا ۲۹ ساله در انگلستان اولین دوز واکسن خود را تزریق کرده‌اند. وزارت بهداشت بریتانیا گفت که مشوق‌های دیگر می‌تواند شامل کوپن یا کدهای تخفیف برای افرادی باشد که از طریق مراکز سرپایی و سایت‌های سرویس خدمات بهداشتی و درمانی نوبت خود را برای زدن واکسن رزرو می‌کنند و همچنین مشوق‌های رستوران‌ها را نیز شامل شود.
 
 
---
شیوع کرونای دلتا در چین
چین پس از زمان اولین همه‌گیری کووید-۱۹ در ووهان، هم اکنون بار دیگر با بیشترین مورد شیوع ویروس کرونا مواجه شده است. بر اساس آمار منتشر شده، موارد ابتلا به نوع بسیار مسری‌تر ویروس کرونا موسوم به سویه دلتا که اولین بار در شهر نانجینگ شناسایی شد، به پنج استان دیگر این کشور و همچنین به پکن نیز گسترش یافته است. استان «جیانگ سو» جایی که نانجینگ در آن قرار دارد در قرنطینه شدید قرار گرفته است. در همین حال دستور ماندن در خانه برای ساکنان منطقه چانگ پینگ واقع در حومه شمال غربی پکن صادر شده است.
اولین موارد ناشی از شیوع بیماری ابتدا در کارگران فرودگاه که به تمیز کردن هواپیمایی که از روسیه آمده بود مشغول بودند، مشاهده شد. نتایج توالی ژن ۵۲ مورد مرتبط با شیوع بیماری نشان داد که همه آنها توسط نوع دلتا آلوده شده‌اند.
چین روز پنجشنبه ۶۴ مورد جدید و ۴۹ مورد در روز قبل از آن گزارش کرده است. همچنین از ۲۹ ژوئیه (7 مرداد) چین بیش از ۹۲ هزار مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ را تأیید کرده است. شمار قربانیان ویروس کرونا در چین بدون تغییر باقی مانده و به ۴۶۳۶ نفر رسیده است.
 
کپی