اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

تصویب دو فوریت طرح "الزام شهرداری تهران به ثبت میراث طبیعی و تنوع زیستی پارک پردیسان"

تصویب دو فوریت طرح "الزام شهرداری تهران به ثبت میراث طبیعی و تنوع زیستی پارک پردیسان"

اعضای شورای اسلامی شهر تهران با ۱۸ رأی موافق دو فوریت طرح الزام شهرداری تهران به ثبت میراث طبیعی و تنوع زیستی پارک پردیسان را به تصویب رساندند.

در سیصد و پانزدهم جلسه شورای اسلامی شهر تهران بررسی دو فوریت طرح الزام شهرداری تهران به ثبت میراث طبیعی و تنوع زیستی پارک پردیسان در دستور کار اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت بر همین اساس زهرا صدر اعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در تشریح این طرح گفت: در شهر تهران با این حجم از فعالیت و جمعیت وجود مکان‌های سبز و ارزشمند یک ارزش و سرمایه است و باید تلاش شود این سرمایه‌ها حفظ و صیانت شود. ما شاهد بودیم که با تغییر مدیریت‌ها بعضی از این سرمایه‌ها مورد هجمه قرار می‌گیرند.

وی افزود: پارک پردیسان نیز با این حجم تنوع زیستی در زمانی مورد بی‌مهری قرار گرفت و می‌خواستند آنرا واگذار می‌کند و با حضور دوستان در شورای سوم تلاش شد با تصویب بعضی از طرح‌ها و مصوبه‌ها بازدارندگی ایجاد و تنوع زیستی ارزشمند و منحصر به فرد بوستان طبیعت پردیسان حفظ و صیانت شود و از تخریب عرصه طبیعی و تخریب کاربری آن جلوگیری شود و میراث طبیعی و محیط زیستی شهر تهران ظرفیت‌سازی شود و ویژگی‌های تفرجگاهی آن تقویت شود.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران ادامه داد: پارک پردیسان ۳۰۰ هکتار مساحت دارد که با مجموعه پارک‌های اطراف آن ۵۵۰ هکتار می‌شود. این منطقه حدود دو صدهزارم مساحت کل کشور است؛ اما به دلیل اینکه ۵۳۰ گونه گیاهی ارزشمند دارد، حدود یک بیستم کل فلور ایران را تشکیل می‌دهد که بسیار ارزشمند است و باید به هر نحوی حفاظت شود.

نوری درباره اینکه این پارک متعلق به سازمان حفاظت محیط زیست است، گفت: با این سازمان مراوداتی از سال ۹۶ انجام و تلاش شد که صیانت از این پارک انجام شود. همه دستگاه‌های ذی ربطی که دغدغه محیط زیست دارند از سازمان حفاظت محیط زیست گرفته تا دانشگاه تهران و شورای شهر به دنبال حفظ این میراث طبیعی هستند.

 نهایتا دو فوریت این طرح با ۱۸ رأی موافق به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید.

/ایسنا

کپی