اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

اعلام وضعیت فوق بحرانی و نیاز به بیمارستان 120 تختخوابی صحرایی در هرمزگان

اعلام وضعیت فوق بحرانی و نیاز به بیمارستان 120 تختخوابی صحرایی در هرمزگان
زهره توکلی خبرنگار

هم اکنون وضعیت وخیم و بسیار بحرانی در استان هرمزگان به لحاظ ابتلا، بستری و مرگ و میر بیماران کرونایی اعلام شده و بیمارستان‌های استان دیگر تختی برای بستری بیماران ندارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در این باره به «ایران» می‌گوید: شاخص فوتی‌های کرونایی در استان هرمزگان هفته گذشته نسبت به هفته قبل از آن حدود 81درصد رشد داشته است.
فاطمه نوروزیان می‌افزاید: با جان باختن ۱۷ نفر دیگر از بیماران مبتلا به کرونا در هرمزگان، شمار فوتی‌های ناشی از این بیماری به یک هزار و ۶۹۹ نفر در این استان رسیده است.
وی  با بیان اینکه هم اکنون یک هزار و ۱۶۸ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند، اضافه می‌کند: از این تعداد ۱۲۹ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه (آی. سی. یو) بستری هستند و حال ۲۳ نفر از آنها وخیم است. نوروزیان تصریح می‌کند: شناسایی موارد مثبت در شهرستان‌های بندرعباس، قشم، بندرلنگه، کیش، جاسک و بندرخمیر  بیشتر از سایر شهرستان های استان رو به افزایش است.
وی با بیان اینکه تخت خالی در بیمارستان‌ها به سختی برای بیماران پیدا می‌شود، می‌افزاید: هم اکنون در حال راه‌اندازی مرکز درمان سرپایی هستیم تا بستری موقت و درمان‌های لازم برای بیمارانی که حال بهتری دارند، انجام شود و بار دیگر برای دور بعدی درمان به‌طور سرپایی مراجعه کنند.
این مسئول می‌گوید: این هفته نسبت به هفته قبل موارد سرپایی، شناسایی بیماران با تست مثبت و مرگ و میر رو به افزایش بوده است. موارد بستری در آی.  سی. یو نیز 19 درصد افزایش داشته است.وی درباره نوع ویروس نیز می‌افزاید: آزمایشات نشان داده که 70درصد بیماران استان مبتلا به کرونای دلتا بوده‌اند در صورتی که این میزان 2 هفته قبل در حدود 40 درصد بوده است.نوروزیان در خصوص وضعیت نیاز استان به بیمارستان صحرایی نیز می‌گوید: 2هفته قبل که وزیر بهداشت به این استان آمده بود، اعلام شد که برای بستری بیماران مشکل داریم لذا بیمارستان 120 تختخوابی زیرمجموعه ارتش در اختیار ما قرار گرفت اما متأسفانه تخت های این بیمارستان نیز بسرعت توسط بیماران تکمیل شد بنابراین مجدداً نیاز به بیمارستان 120 تختخوابی صحرایی به‌صورت شبانه روزی همراه با تجهیزات و نیروهای لازم داریم که هماهنگی‌های آن انجام شده و بیمارستان برپا شده و منتظر بهره‌برداری هستیم. وی در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم استان اظهار می‌دارد: استفاده از ماسک در این استان به نسبت سایر استان‌های دیگر از درصد خوبی برخوردار است و حدوداً 80 درصد است اما به نظر می‌رسد با توجه به گرما و شرجی بودن هوای استان، تأثیرگذاری ماسک‌ها زیاد نیست بخصوص ماسک افرادی که در فضای بیرون قرار دارند؛ سریع مرطوب می‌شود. ضمن اینکه در فضاهای بسته نیز که کولرها روشن و درها و پنجره‌ها بسته می‌شود، تهویه هوا وجود ندارد لذا ویروس می‌تواند چرخش بیشتری داشته باشد.

کپی