اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰

کرونا و واکسن‌های این ویروس قابلیت وارد شدن به دی‌ان‌ای را ندارند

کرونا و واکسن‌های این ویروس قابلیت وارد شدن به دی‌ان‌ای را ندارند

مطالعات محققان دانشگاه کویینزلند استرالیا نشان می‌دهد هیچ مدرکی دال بر اینکه ویروس کووید ۱۹ یا واکسن‌های فایزر و آسترازنکا وارد دی‌ان‌ای شده و منجر به جهش دائمی شوند، وجود ندارد و افراد نباید از ترس این موضوع واکسیناسیون را به تاخیر بیندازند.

به گزارش پایگاه خبری ساینس، در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی این شایعه منتشر شده که واکسن‌های کرونا وارد DNA‌ می‌شوند و آسیب‌های ژنتیکی به همراه دارند؛ محققان دانشگاه کویینزلند این ادعا را به طور کلی رد کرده‌ و معتقدند هیچ مدرکی دال بر اینکه ویروس کووید ۱۹ یا واکسن‌های فایزر و آسترازنکا وارد دی‌ان‌ای می‌شوند، وجود ندارد.

در برخی از شبکه‌ها آمده بود که سلول‌های انسان اسید ریبونوکلئیک (RNA) کووید ۱۹ را به DNA تبدیل می‌کنند و باعث جهش دائمی می‌شوند. محققان همین موضوع را به دقت مورد بررسی قرار دادند و با توالی‌یابی DNA دریافتند هیچ مدرکی دال بر این جهش وجود ندارد.

در ادامه این مطالعات آمده است واکسیناسیون علیه کرونا باید بی‌هیچ تردیدی با سرعت ادامه یابد و این شایعات بی‌اساس نباید مانعی در این زمینه ایجاد کند.

شرکت فایزر اکنون مطالعات بالینی در مورد تزریق دز سوم احتمالی واکسن کووید خود را به عنوان تقویت کننده آغاز کرده است. تزریق چنین تقویت‌کننده‌هایی می‌تواند به عنوان یک جریان درآمد «با دوام» برای این شرکت باشد.

مقامات بهداشتی آمریکا تاکنون از تزریق دوز سوم واکسن کرونا برای جمعیت وسیع حمایت نکرده‌اند اما مقامات در حال بررسی نیاز به تزریق دز سوم و تقویتی واکسن کرونا در افراد با نقص ایمنی هستند.

نتایج این مطالعه در نشریه Cell Reports منتشر شده است./ ایرنا 

از ریش‌دار شدن زنان و دستکاری DNA تا آهن‌ربایی شدن بدن پس از تزریق واکسن کرونا

بعد از واکسیناسیون کرونا به چه کارهایی مجاز هستیم؟

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 
 
 
 
کپی