اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

نیمی از خورشید زرد بر پیشانی تاریخ

نیمی از خورشید زرد بر پیشانی تاریخ
سحر بکائی کارشناس نشر

رمان «نیمی از خورشید زرد» با ترجمه «سولماز دولت‌زاده» رمانی از بانوی نیجریه‌ای «چیماماندا نگزی آدیچی» است که به جنگ خونبار نیجریه در بازه زمانی سال‌های 1960 تا 1970 میلادی می‌پردازد.

آدیچی در این شاهکار تأثیرگذار و خواندنی‌، خاطره تلخ جنگ فراموش‌شده بیافرا و نیجریه را برای جهانیان زنده می‌کند؛ جنگی که جهانیان را به حیرت انداخت، اما مانند جنگ ویتنام دیده و شنیده نشد. نویسنده برای روایت این واقعه تاریخی در قالب داستانش از واقعیت الهام گرفته و واقعیت را با قوه تخیل قوی خود ورز داده است و در نتیجه می‌بینیم شخصیت‌پردازی رمان تا چه حد قوی و هنرمندانه است. جنگ در این کتاب چهره کریه خود را هر لحظه به مخاطب نشان می‌دهد؛ جنگی که پس از قریب به پنجاه سال از پایان آن هنوز هم بازگویی و یادآوری وقایع تکان‌دهنده‌اش وجدان خفته هر انسان آزاده‌‌ای را بیدار می‌کند. جمهوری بیافرا در آن زمان در جنوب‌شرقی نیجریه قرار داشت؛ این جمهوری با جدا شدن از نیجریه بین سال‌های 1967 تا 1970 اعلام موجودیت و استقلال کرد، اما از آنجا که سرشار از معادن و ذخایر نفتی بود، دولت‌های استعماری تاب این استقلال را نیاوردند و بریتانیا با تمام وجود علیه این استقلال‌طلبی موضع‌گیری کرد. جمهوری بیافرا شعار صلح و آزادی و اتحاد سر داد. سرودش سرزمین آفتاب تابان بود و نشانش «نیمی از خورشید زرد». هزاران کشته و میلیون‌ها آواره و از دست رفتن جان دو میلیون انسان بی‌گناه از قحطی ویرانگر حاصل از این جنگ، تنها نمونه‌های کوچکی از پیامدهای این جنگ به شمار می‌آید.
نویسنده، که نزدیکانش را در این جنگ از دست داده، به‌خوبی و در واقع هنرمندانه تصاویر این رویداد ترسناک و خونبار را پیش چشمان خواننده قرار می‌دهد. به تعبیر خود آدیچی، او سعی کرده بین واقعیت و روایت داستانی توازن و تعادلی درست ایجاد کند، اما بدون شک همه این تصاویر و جملات نمی‌تواند توصیف دقیقی از جنایت و عمق درد و رنجی باشد که بر مردمان بیافرا تحمیل شده. تابلویی که این رمان مقابل چشمان مخاطبش قرار می‌دهد آشکارا گویای تلاش آدمی برای زنده ماندن، برای زندگی بهتر و امید به این است ‌که آزادی دست‌یافتنی است و این‌جاست که باید همواره به معجزه ادبیات ایمان داشت.داستان او زبان و صدای تاریخ است، صدایی که از قلم نویسنده‌ای برمی‌خیزد که همواره در آثارش راوی واقعیت‌های سرزمینش و نیز رنج‌ها و تبعیض‌های انسان‌های آن بوده. او سکوت نمی‌کند، زیرا معتقد است سکوت یعنی مرگ، یعنی بیهودگی. «نیمی از خورشید زرد» که به همت نشر «آفتابکاران» منتشر شده، تیرگی را در هم می‌شکند و پیام اصلی داستان را با روح آدمی گره می‌زند. گفتنی است که از این رمان نیز سریالی به همین نام ساخته شده است.
نیمی از خورشید زرد
نویسنده: چیماماندا نگزی آدیچی
مترجم: سولماز دولت‌زاده
ناشر: آفتابکاران

کپی