اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

بیشتر مبتلایان به گونه دلتا واکسن کرونا زده‌اند

بیشتر مبتلایان به گونه دلتا واکسن کرونا زده‌اند

یک پزشک با اشاره به اینکه طبق گزارش مجله لنست تعداد مبتلایان به ویروس دلتا بین افراد واکسینه شده بیشتر است، گفت: البته تعداد مبتلایان بین افرادی که واکسینه نشده اند یا فقط دوز اول را تزریق کردند، بسیار بیشتر است از افرادی که هر دو دوز را دریافت کرده اند.

دکتر سید محمد پیری اظهار کرد: شاهد جهش های متنوعی در کرونا ویروس اولیه هستیم که می تواند ویروس های جدیدی را به وجود بیاورد که دارای کشندگی بالا نسبت به گونه اصلی بوده و همچنین قدرت سرایت بیشتری دارد.

وی افزود: نگرانی اصلی که سازمان جهانی بهداشت در زمینه جهش های کرونا ویروس دارد این است که این جهش ها به سمتی بروند که واکسن ها و ایمنی ناشی از واکسیناسیون نتواند در مقابل جهش های جدید مقاومت کند و اساسا جهش های ویروسی در پاسخ به همین واکسیناسیون ها و دارودرمانی ها به وجود آید؛ چرا که ویروس به صورت خیلی هوشمندانه برای تضمین بقای خود، در ساختار ژنتیکی خود جهش هایی را به وجود می آورد که داروها و واکسیناسیون نتوانند بر علیه آن ها موثر باشند.

این پزشک با اشاره به اینکه سازمان جهانی بهداشت و مرکز بیماری های واگیردار این جهش ها را به دو دسته تقسیم می کنند عنوان کرد: واریانت هایی که بیشتر بحث تحقیقاتی دارند و نمی توانند باعث ایجاد پاندمی شوند و واریانت هایی که پتانسیل این را دارند که شبیه نیای خود یعنی همان ویروس کرونا اولیه، هم انتقال پیدا کرده و هم موجب پاندمی شوند.

وی ادامه داد: البته یک دسته بندی دیگر به نام واریانت هایی که با نتایج و موفقیت بسیار بالایی باعث شکست واکسیناسیون و درمان می شوند نیز وجود دارد که تابحال سازمان جهانی بهداشت در این دسته آخر، ویروسی را وارد نکرده ولی اخیرا در کشورهای ایالات متحده آمریکا، انگلستان و روسیه موارد جدیدی پیدا شده که نگرانی هایی را برانگیخته و از آن ها با عنوان واریانت نوع دلتا یاد کردند که توجه بسیاری را به خودش به دلیل افزایش ناگهانی تعداد بیماران در آن کشورها و سیر پیشرونده و کشندگی بالای آن نسبت به نوع اولیه جلب کرده است.

پیری افزود: کرونا دلتا که با نام علمی B.۱.۶۱۷.۲ شناخته می شود می تواند به سادگی از فردی به فرد دیگر منتقل شود، این نوع ویروس دارای یک جهش مشخص بر روی پروتئین تاج ویروس است که به آن امکان می دهد که خیلی راحت تر از نوع آلفا سلول های انسانی را آلوده کرده و در درون آنها تکثیر پیدا کند، این نشان می دهد که افرادی که با کرونا دلتا آلوده شوند خیلی راحت تر می توانند آن را از بقیه گرفته و انتقال دهند.

این پزشک کردستانی عنوان کرد: ویروس کرونای دلتا حدود ۵۰ درصد واگیردارتر از نوع قبلی است، هرچند مطالعات هنوز در حال انجام است اما دیده شده که ویروس جدید کرونا دلتا در مقابل بعضی از واکسن ها و بعضی از درمان ها مقاوم است.

وی اعلام کرد: نوع دیگری از ویروس کرونا دلتا به نام دلتا پلاس با نام علمی AY.۱ جدیدا شناخته شده که توانایی بسیار زیادی در آلوده کردن سلول های ریوی و فرار از دست واکسیناسیون دارد، دلتا پلاس ابتدا در هند و در حال حاضر در آمریکا، انگلستان و سایر کشورهای اطراف آن ها دیده شده است.

پیری افزود: در دسامبر سال۲۰۲۰ یک همه گیری کرونا در کشور هند به وجود آمد که بعد از آنکه سازمان جهانی بهداشت به بررسی ویروس پرداخت مشخص شد که این نوع دلتا است که در حال حاضر این نوع در ۱۰۴ کشور براساس گزارش CDC شناسایی شده است.

این پزشک تصریح کرد: علائم این ویروس خیلی شبیه به کرونای اولیه است و بیشتر سرفه های مداوم، سردرد، تب و درد گلو است، همچنین علائم آن می تواند یک مقدار متفاوت تر از نوع اولیه باشد به عنوان مثال سرفه و از دست دادن حس بویایی و چشایی در نوع دلتا کمتر است اما سرفه، درد گلو و آبریزش بینی و تب می تواند شایعتر از نوع اولیه کووید باشد.

وی بیان کرد: دانشمندان در حال حاضر مشغول تعیین کردن میزان کشندگی این ویروس هستند و تحقیقات در دست اجرا است، اما بر اساس گزارشی که بر روی بیماران بستری در انگلستان صورت گرفت،نشان داده شد که ویروس دلتا هم تعداد بستری شدگان را در بیمارستان افزایش داده و هم تعداد فوتی ها بیشتر شده است، طبق گزارش مجله لنست تعداد مبتلایان به این ویروس در بین افراد واکسینه شده بیشتر بود.

این پزشک عمومی گفت: البته تعداد مبتلایان بین افرادی که واکسینه نشده اند یا فقط دوز اول را تزریق کردند، بسیار بیشتر از افرادی که هر دو دوز را دریافت کرده اند دیده شد، پس واکسیناسیون جزء اصلی و ضروری برای جلوگیری از این پاندمی است.

وی با بیان اینکه این نوع ویروس بیشتر کودکان و افراد جوان را مبتلا می کند و اگر این افراد واکسینه نشده باشند؛ می تواند تبعات بدتری را به وجود بیاورد؛ افزود: سازمان بهداشت انگلستان گزارش داده که کودکان و بزرگسالان زیر ۵۰ سال که واکسینه نشدند دو و نیم برابر مستعد آلوده شدن با نوع دلتا هستند و این ضریب بسیار بالایی برای ابتلای این افراد است.

پیری عنوان کرد: بعضی از واکسن ها مانند فایزر و مدرنا تا ۸۸ درصد بر علیه بیماری موثر بوده و تا ۹۶ درصد میزان بستری شدن ناشی از بیماری کرونا دلتا را کم کرده است. واکسن آسترازنیکا ۶۰ درصد علیه بیماری موثر بوده و ۹۳ درصد میزان بستری شدن را کاهش داده است.

جدیدتر و مهتر از ویروس دلتا، واریانت اپسیلون کرونا ویروس است که اولین بار در کالیفرنیای جنوبی دیده شد و در حال حاضر در ۳۰ کشور دنیا گزارش شده است، اپسیلون هم نسبت به نوع دلتا و دلتا پلاس،۲۰ درصد افزایش قدرت انتقال زایی دارد و جزء دسته هایی است که موجب نگرانی شده و در حال حاضر در ایالات متحده آمریکا شایعتر است و این جهش ها بازهم ادامه خوهد داشت.

پیری خاطرنشان کرد: واریانت لامب دا که در آگوست ۲۰۲۰ در کشور پرو اولین بار گزارش شد و در آمریکای جنوبی پخش شد، این ویروس هم شبیه نوع اپسیلون چندین جهش داشته و قدرت سرایت را بالا می برد اما در حال حاضر فعلا شیوع پیدا نکرده است.

وی افزود: باید منتظر باشیم که جهش های بیشتر و بیشتر در کرونا ویروس به وجود بیاید تا زمانی که این جهش ها تعدیل و واکسیناسیون جهانی غالب نشود، این مشکلات وجود دارد، اگرچه این ویروس قدرت تغییر ژنوم خودرا دارد، اما این دلیل نمی شود که واکسیناسیون به تاخیر بیفتد.

این پزشک یادآور شد: مهم ترین کار رعایت احتیاطات بهداشتی، زدن ماسک و شستن دست ها و رعایت فاصله اجتماعی است./ ایسنا 

افزایش گونه‌های مقاوم به واکسن کرونا با کاهش محدودیت‌های کرونایی

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
 

 

 

کپی