اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

افزایش گونه‌های مقاوم به واکسن کرونا با کاهش محدودیت‌های کرونایی

افزایش گونه‌های مقاوم به واکسن کرونا با کاهش محدودیت‌های کرونایی

طبق پژوهش تازه؛ کاهش محدودیت‌های ضد همه‌گیری مانند استفاده از ماسک و فاصله‌گیری اجتماعی تا پیش از تزریق واکسن به بیشتر مردم ، خطر پیدایش گونه‌های مقاوم به واکسن کرونا را افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس؛ براساس این گزارش ،در حالیکه که تاکنون نزدیک به  ۶۰ درصد شهروندان اروپا دستکم یک واحد واکسن دریافت کرده اند تا هنگامی که همه مردم به طور کامل واکسن دریافت نکرده اند  باید اقداماتی بجز واکسن در دستور کار باشد.

گروهی از کارشناسان اروپایی برای پیش بینی چگونگی جهش احتمالی ویروس سارس - کووید – ۲ در واکنش به کارزارهای تزریق واکسن، احتمال پیدایش یک گونه مقاوم به واکسن را در دوره ای سه ساله در جمعیت ۱۰ میلیون نفری همانندسازی کردند که در آن متغیرهایی شامل نرخ واکسیناسیون، جهش و انتقال مانند از سرگیری امواج ابتلاء و کاهش زیاد موارد ابتلا در نتیجه اعمال قرنطینه ها، درنظر گرفته شده بود.

همانگونه که انتظار می رفت این نمونه نشان داد که تزریق واکسن با نرخ بالا و سریع، احتمال خطر پدیدار شدن گونه مقاوم را کاهش می دهد و از سوی دیگر بالاترین خطر پیدایش گونه های مقاوم هنگامی ایجاد می شود که نسبت بالایی از جمعیت واکسن دریافت کرده باشند، اما نه به اندازه ای که ایجاد مصونیت گروهی (گله ای) تضمین شده باشد. این خلاصه وضعیت کنونی بیشتر بخش های قاره اروپاست که گونه دلتا در آن به سرعت گسترش می یابد.

به باور نگارندگان این گزارش، این نمونه نشان داد که با رسیدن نرخ واکسیناسیون جمعیت به ۶۰ درصد، احتمال پیدایش گونه های مقام بیشتر می شود.

سیمون رلا از نگارندگان این پژوهش از موسسه علم و فناوری اتریش گفت: با اینکه واکسن ها بهترین ابزار ما برای از بین بردن همه گیری هستند، اما هنگامی که بیشتر مردم واکسن دریافت کرده باشند، میزان گسترش گونه مقاوم به واکسن در میان آنان، بیشتر از گونه اصلی خواهد بود.

دلتا گونه جهش یافته ویروس کرونا که برای نخستین بار در هند شناسایی شد، در هفته های گذشته بیشتر کشورها را درنوردیده و موج تازه ای از کشتار به راه انداخته است./ ایرنا 

با تست مثبت، واکسن کرونا نزنید

واکسن کرونا حریف تمام سویه‌های در گردش دنیا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
 
 

 

 

کپی