اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

نماینده ولی‌فقیه در استان:

وزارت نیرو تخصیص آب کافی به لرستان را در دستور کار قرار دهد

وزارت نیرو تخصیص آب کافی به لرستان را در دستور کار قرار دهد

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد گفت: وزارت نیرو باید تخصیص آب کافی به این استان را در دستور کار قرار دهد چراکه موجب برطرف شدن مشکلات کم آبی خوزستان هم می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین سیداحمدرضا شاهرخی در خطبه‌های نماز جمعه خرم‌آباد اظهار کرد: لرستان دارای ۱۲ میلیارد متر مکعب آب، رودخانه‌های اصلی و فصلی است که مدیریت صحیح باعث کاهش مشکلات آن می‌شود.

وی تاکید کرد: سد معشوره با ظرفیت ذخیره یک میلیارد متر مکعب آب باید تکمیل شود چرا که برای آینده استان لرستان و خوزستان مفید است.

امام جمعه خرم‌آباد با اشاره به اینکه لرستان در تابستان خشکسالی و در زمستان سیل را تجربه می‌کند گفت: باتوجه به وضعیت موجود که تصمیمات برای جبران کم آبی خوزستان گرفته می‌شود باید در نظر داشت که برطرف کردن مشکلات کم‌آبی، با تکمیل سدهای نیمه تمام از جمله سد معشوره در لرستان امکانپذیر است.

حجت الاسلام والمسلمین شاهرخی بیان کرد: از ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی لرستان کمتر از ۲۰۰ هزار هکتار آبی است و باید ۱۷۰ هزار هکتار از اراضی این استان آبی شود تا به سطح میانگین کشوری برسد.

وی بیان کرد: وزارت نیرو به لرستان تخصیص کافی نداده و متوسط برداشت آب در آن کمتر از میانگین کشوری است بنابراین باید تخصیص آب در این استان افزوده شود همچنین بهره‌مندی از سد بختیاری باید مورد توجه کارشناسان باشد و از نیروهای متخصص و اجرایی بومی در لرستان استفاده شود.

 مردم لرستان با خوزستان پیوندهای بسیاری دارند

وی ادامه داد: مردم لرستان با خوزستان پیوندهای بسیاری دارند و از گذشته داد و ستدهای فراوانی داشته اند اما هیچ فردی به واسطه طرفداری از خوزستان نمی‌تواند نظم لرستان را برهم بزند.

نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: مردم استان اطمینان دارند که مسئولان، لرستان و خوزستان را در کم آبی مانند هم می‌بینند چراکه این دو استان باهم اشتراک دارند بنابراین باید در تصمیم گیری ها اقدامات مشترکی لحاظ شود.

حجت الاسلام والمسلمین شاهرخی با اشاره به دیدار خود با ۲۱ وزیر، معاون وزیر و سه معاون رئیس جمهوری و شرح کامل وضعیت استان به صورت مکتوب و شفاهی افزود: منابع در برخی استان ها بیشتر است  که باید برای دیگر استان ها بکار گرفته شود.

وی در بخشی دیگر از خطبه های خود به دیدار مقامات دولت یازدهم و دوازدهم با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: رهبری در دیدار با دولتمردان اظهار کرده‌اند هرکجا کارها منوط به غرب بود موفق نبوده‌اید که این امر باید الگو و درس عبرت شود./ ایرنا

وی همچنین به برگزاری جشن عید غدیرخم اشاره کرد و گفت: امسال مراسم این عید متفاوت و برنامه‌های معرفت افزایی در فضای مجازی با رعایت نکات بهداشتی در بخش های مختلف برگزار شد و برنامه‌های شاد بدون اقدامات حرام صورت گرفت، چند صد هزار وعده غذا توسط مساجد و گروه های جهادی توزیع شد و حضور جوانان و محبین علی(ع) در لرستان مشهود بود.

کپی