اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

مقام پیشین پنتاگون: آمریکا برای جلوگیری از درگیری با ترکیه و ایران از عراق خارج می‌شود

مقام پیشین پنتاگون: آمریکا برای جلوگیری از درگیری با ترکیه و ایران از عراق خارج می‌شود

مشاور ارشد پیشین رئیس پنتاگون معتقد است که آمریکا برای جلوگیری از درگیری با ترکیه و ایران، نیروهای خود را از عراق خارج می‌کند.

به نقل از اسپوتنیک، سرهنگ بازنشسته داگلاس مک گرگور، مشاور ارشد پیشین رئیس پنتاگون، بیان داشت: دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، می‌تواند در واقع سربازان آمریکایی را تا پایان سال از عراق خارج کند تا از درگیری با ایران و ترکیه جلوگیری کند.

پیش از این، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در کاخ سفید گفت که ایالات متحده با پایان 2021 دیگر در هیچ مأموریت نظامی در عراق شرکت نخواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد که همکاری بیشتر با کشور عراق در آموزش نیروهای عراقی و مبارزه با داعش متمرکز خواهد بود.

این سرهنگ بازنشسته اذعان کرد: بایدن و مشاورانش از احتمال درگیری با ایران که با حضور ایالات متحده در عراق امکان پذیر است ترس دارند ... به همین میزان، دولت نگران نقش اردوغان در عراق و سوریه است.

وی خاطرنشان کرد که اقتصاد آمریکا در برابر فشارهای ناشی از یک جنگ بزرگ منطقه‌ای مقاومت نخواهد کرد. در نتیجه، او (بایدن) به قول خود عمل خواهد کرد.

به گفته مک گرگور، دولت فعلی بغداد به رهبری الکاظمی از قبل برای بقا به تهران و متحدانش وابسته است.

سرهنگ بازنشسته همچنین افزود: تمایل ترکیه برای بازیابی مجدد کنترل شمال عراق و میادین نفتی آن "کاملاً عملی" است.

مک گرگور خاطرنشان کرد: هرچه اردوغان کنترل و نفوذ خود را در کردستان عراق گسترش دهد، وابستگی بغداد به تهران بیشتر می‌شود زیرا این ایران است که می‌تواند بقایش را تضمین کند.

این کارشناس گفت که داعش محصول اردوغان و "حماقت آمریکا" است، این گروه با هدف از بین بردن کنترل شیعیان بر عراق و سوریه ایجاد شده است./ ایسنا

کپی