اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
گزارش «ایران» از طغیان دلتا کرونا و هشدار رؤسای بیمارستان‌ها

پیکِ بستری

پیکِ بستری
فریبا خان احمدی خبرنگار

پیک پنجم لحظه به‌لحظه سخت‌تر می‌شود؛ زمزمه‌های اشباع کامل تخت‌های بستری، کمبودهای دارویی، معطلی‌های چند ساعته در اورژانس و تریاژ بیمارستان‌ها و احتمال خوابیدن مریض‌ها پشت درهای بیمارستان‌ها از سوی رؤسای بیمارستان‌ها آژیر قرمز را در پایتخت ایران به صدا در آورده است.

 بستری تهران از مرز 10 هزار نفر گذشت
نادر توکلی معاون درمان ستاد کرونا در تهران به «ایران» می‌گوید: «شاخص‌ها در حوزه مراجعات سرپایی، بستری و بیماران بدحال نیازمند به دستگاه‌های ونتیلاتور بشدت افزایشی است. با وجود آنکه هنوز به قله موج پنجم کرونا نرسیده‌ایم تعداد بستری‌ها از مرز 10 هزار نفر در تهران عبور کرده است، برای همین تأکید داریم چنانچه استفاده از ظرفیت مراکز درمانی تأمین اجتماعی و نیروهای مسلح پاسخگو نباشد به‌سمت برپایی بیمارستان‌های صحرایی می‌رویم.» 
رئیس بیمارستان بقیة‌الله(عج) نیز از پر شدن ظرفیت بیش از 350 تخت این مرکز درمانی خبر داده و اعلام کرده که روزانه بیش از 600 بیمار کرونایی را بعد از 6 ساعت بستری برای ادامه درمان به منزل می‌فرستیم.» وخیم شدن اوضاع تهران واکنش رئیس شورای شهر تهران را هم به‌دنبال داشته است. محسن هاشمی گفت که تعداد فوتی‌های روزانه کرونا در پایتخت از مرز 150 نفر عبور کرده و متأسفانه تعطیلات 6 روزه اثر بخشی نداشته که هیچ اثر منفی و عکس داشته است. او اعلام کرده است، ستاد کرونا در تهران با همکاری شهرداری باید هر چه سریعتر جلسه ویژه‌ای برای مقابله با این وضعیت تشکیل دهد. از چند روز گذشته تقاضا برای ورود مراکز ارتشی و شهرداری و سازمان‌های دیگر برای کمک به بیمارستان‌ها بالا گرفته است.
ضرورت بازبینی پروتکل‌های بهداشتی در مورد تهران
حمید سوری رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا درباره وضعیت اپیدمیولوژیکی ویروس دلتا در تهران به «ایران» می‌گوید: وضعیت اپیدمی در تهران به شرایط نگران کننده‌ای رسیده و اغلب شهرهای استان وضعیت نامناسبی دارند. چرخش سریع ویروس کرونا با واریانت جهش یافته جدید منجربه این شده آمار مراجعه به بیمارستان‌ها بشدت بالا برود و فراوانی مرگ‌ها بیشتر شود. نگرانی‌ها به حدی رسیده که ما مجبور هستیم با اقدامات سریع و مداخلات اثرگذار بار را کم کنیم.
سوری در پاسخ به اینکه تعطیلی چند روزه تهران در کاهش بار ناشی از اپیدمی چه تأثیری دارد؟ عنوان می‌کند: این تعطیلی‌ها مسکن موقتی خواهد بود و نمی‌تواند آثار دراز مدت داشته باشد. اگر برنامه خاصی برای بعد از تعطیلات و به اجرا در آوردن تمام و کمال قواعد مربوط به تعطیلات نداشته باشیم اثربخشی آن بشدت پایین خواهد بود و هزینه هنگفتی به جامعه تحمیل می‌شود. ما می‌بینیم با وجود پیک فزاینده جاده‌های منتهی به شمال انباشته از خودرو است، بزرگراه‌ها و خیابان‌ها پر ازدحام و تجمع بسیار بالایی در مراکز خرید شاهد هستیم. تعطیلی ادارات هم نه تنها کمکی به اپیدمی نمی‌کند بلکه این نوع فراغت برای کارمندان فرصتی را فراهم می‌کند که در خارج از فضای فیزیکی اداره دنبال کارهای عقب مانده‌شان بروند. بنابراین اینکه تهران را با شیوه هفته گذشته تعطیل کنیم اقدام هوشمندانه‌ای نیست و قطعاً فقط آسیب اجتماعی به جامعه می‌رساند و آتش اپیدمی همچنان خاموش نخواهد شد.
وی درباره اینکه چه عواملی موجب شد تهران با این شدت موج پنجم را تجربه کند، می‌گوید: رویکردهایی که برای کنترل اپیدمی داشتیم با مزمن شدن شرایط اثر بخشی‌شان روز‌به‌روز کم رنگ شده. نیاز است رویکردها و مداخلات دیگری را با حفظ اصول علمی پیاده کنیم. تنوع فرهنگی، تراکم جمعیت و رفت و آمد‌های متعدد در تهران باعث شده کنترل جمعیت در آن سخت باشد. اپیدمی به‌دلیل اینکه با رفتار و شیوه زندگی جامعه سر و کار دارد به‌دلیل مزمن شدن و خستگی مردم موجب شده اهمیت مسأله و حساسیت نسبت به اپیدمی در جامعه پایین بیاید.
تزریق واکسن احتمال مرگ را بسیار کاهش می‌دهد
سوری واکسیناسیون را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مداخلات فعال در کنترل اپیدمی می‌داند و تأکید می‌کند: تزریق واکسن احتمال مرگ را بسیار کاهش می‌دهد. نیاز است از پویش‌های مناسبی برای افزایش ظرفیت واکسیناسیون عمومی استفاده کنیم. نکته بعدی مشارکت بین بخشی است، وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در تهران با توجه به شرایط موجود، خستگی پرسنل، فرسودگی شغلی و فشار یک و نیم ساله بخصوص افراد خط مقدم، به تنهایی قادر نیستند اپیدمی را مدیریت کنند؛ نه امکانات و تجهیزات مورد نیاز را دارند و نه کارکنان‌شان کفایت می‌کند. سازمان‌هایی که از منابع ملی استفاده می‌کنند به‌دلیل دورکاری و تعطیلات کارایی زیادی در این مدت نداشتند، بنابراین با برنامه‌ریزی مناسب باید وارد شوند و بتوانند نقش مؤثری را در کنترل اپیدمی داشته باشند. تصور اینکه حوزه وزارت بهداشت همه کارهایش تخصصی است غلط است، کمتر از دوسوم خدمات بیماریابی و واکسیناسیون و سایر اقدامات پیشگیرانه غیر فنی است و نیاز به نیروی انسانی، خدمات اداری و اپراتور و... دارد که از عهده سایر کارکنان دولت هم برمی‌آید و باید با برنامه‌ریزی مناسب از رویکرد انفعالی یک و نیم ساله خارج شوند.
او با بیان اینکه اپیدمی و شرایط تهران قابل کنترل است به شرط آنکه لوازم و ابراز کافی برای این مدیریت اپیدمی حاصل شود، عنوان می‌کند: ما برای واکسیناسیون خانه‌به خانه در محلات نیاز به وسایل نقلیه داریم، نیاز داریم پایگاه‌های محلی برای دسترسی آسان مردم ایجاد کنیم و در کنار اینها با افزایش واکسیناسیون به سطحی از ایمنی در جامعه برسیم. تصور نکنیم مسأله مدیریت اپیدمی به شکل مزمن باید توسط وزارت بهداشت انجام شود، این مسأله ملی است و همه سازمان‌ها باید به داد وزارت بهداشت برسند. 
وقت آن نیست سایر سازمان‌ها با دورکاری و تعطیلی کار کنند، وقتش رسیده که وارد این عرصه شوند و بتوانند با یک هماهنگی و همکاری مشترک اپیدمی را کنترل کنند. تجربه‌ای که در استان سیستان و بلوچستان در تیرماه داشتیم که ارتش و سپاه و سایر سازمان‌ها وارد کار شدند نشان می‌دهد اگر همراهی شکل بگیرد قطعاً می‌توانیم بار اپیدمی را تا حد زیادی کاهش دهیم. 
ما جزو 10 کشور دنیا از لحاظ بار ناشی از بیماری هستیم در حالی‌که برنامه و ابزار داریم ولی باید از ظرفیت سایر سازمان‌ها استفاده مطلوب شود. لازم است ضمن اینکه دستور‌العمل‌ها را تجدید نظر می‌کنیم در اجرا و نظارت بر مقررات هم کوشا باشیم. تعطیل کردن به تنهایی پاسخگوی مشکلات نیست. ابلاغ پروتکل‌ها کفایت نمی‌کند. تلاشی که متناسب با مدیریت علمی درست نباشد هدر دادن انرژی و عدم گرفتن نتیجه مناسب خواهد بود. نسخه‌های قبلی در شرایط حاضر برای مدیریت اپیدمی جوابگو نیست.
 
مشروح این گزارش را فردا(چهارشنبه 6 مرداد) در روزنامه ایران بخوانید.
کپی