اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

استاندار ایلام تاکید کرد

واکسینه شدن، شرط شرکت در پیاده‌روی احتمالی اربعین امسال

واکسینه شدن، شرط شرکت در پیاده‌روی احتمالی اربعین امسال

استاندار ایلام تاکید کرد که واکسینه شدن، شرط شرکت در پیاده‌روی احتمالی اربعین امسال است.

« محمد نوذری» در نشست ستاد اربعین استان با تقدیر از همه عوامل دخیل در برگزاری اربعین اظهار کرد: اربعین یک کار جمعی است همه در ان نقش داشتند، ضرورت دارد کمیته ها فعالتر، پویاتر و جدی تر بصورت هفتگی جلسات را برگزار نمایند و نشست های تخصصی را دنبال کنند.

وی با بیان اینکه اربعین امسال با سالهای گذشته متفاوت است، گفت: شرایط کرونا و وضعیت گرما، اربعین امسال را وارد شرایط خاصی کرده که اجرای پروتکل ها و محدودیتها از یک سو و وضعیت گرما از سوی دیگر مخاطرات، چالش ها و نیازمندیهای خاص خود را دارد، ضرورت دارد زیرساخت های اولیه از جمله تامین اب پایدار و امکاناتی از قبیل آب سردکن، یخ ساز و ... را فراهم نمائیم.
استاندار ایلام با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی انجام شده تمام کسانی که واکسینه شده اند می توانند در ایام اربعین از کشور خارج شوند، گفت: در برگزاری اربعین دو سناریو محتمل است، لذا پیشنهاد گردید که در مرحله اول کلیه عوامل درگیر در برگزاری امر اربعین واکسینه شوند و در صورت همراهی مسئولین ملی و بخاطر قرار گرفتن ایلام در کریدور اربعین و مواجهه کل استان با خطر کرونا پیشنهاد گردید تمام مردم استان تا قبل از ایام اربعین واکسینه شوند.
وی با بیان اینکه بخاطر گرما و شرایط کرونا بیشترین مخاطرات اربعین در حوزه دانشگاه علوم پزشکی قرار می گیرد، از استقرار بیمارستان سیار با تمام امکانات از سوی ستاد اجرای فرمان حضرت امام در مهران خبر داد و گفت: باید تلاش کرد تا امکانات و زیرساخت های حوزه سلامت در پایانه مرزی مهران تکمیل گردد.
نوذری گفت: اعتبارات اربعین امسال بصورت ۱۰۰ درصدی تخصیص می یابد، با توجه به محدودیت منابع و اینکه اعتبارات استانی در حوزه زیرساختی هزینه می شود، ضرورت دارد کمیته ها از طریق وزارتخانه ها پیگیر اعتبارات ملی باشند تا منابع جدیدی را به اربعین تزریق نماییم.
وی با اشاره به احتمالات برگزاری اربعین و تردد زوار گفت: در صورت برگزاری مراسم اربعین امسال دو رویه وجود دارد یا به صورت محدود و با ساختاری جدید در قالب کاروان هایی با رعایت پروتکل های ویژه و تاییدیه واکسیناسیون انجام می گیرد و یا مانند سنوات قبل با تعداد نامحدود با این تفاوت که تمام کسانی که شرکت می کنند باید واکسینه شده باشند، برگزار می گردد.، لذا می طلبد کمیته های تخصصی و مسئولین استانی برنامه ریزی لازم را برای هر دو حالت داشته باشند و ضمن تکمیل زیرساخت های اربعین، هم کمیته های تخصصی در حوزه های مختلف و هم استانهای معین فعالیت خود را شروع کنند.

استاندار ایلام در پایان با اشاره به تفاهم نامه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و استانداری از اختصاص ۳۰ میلیارد تومان جهت تامین زیرساخت های اربعین و اقدامات اولیه در پایانه مرزی مهران خبر دادو گفت: در تلاشیم زیرساخت های اولیه پایانه مرزی مهران در فصل گرما تکمیل گردد.
تعین زمین در خارج از محدوده منطقه آزاد، استقرار استانهای معین و تردد کاپوتاژ از دیگر موضوعاتی بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

/ایسنا 

کپی