اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

آخرین وضعیت کرونا در نوشهر

آخرین وضعیت کرونا در نوشهر

مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر از بستری شدن ۵۸ بیمار کرونایی در تنها بیمارستان نوشهر خبرداد.

سید رحیم سیدپور در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: طی روزهای گذشته متاسفانه آمار مبتلایان به کووید ۱۹ در نوشهر افزایش داشته است به طوری که هم اکنون ۸۰ بیمار مثبت تحت درمان بیمارستان شهید بهشتی قرار دارند که از این تعداد ۵۸  بیمار بستری هستند.

وی افزود: از مجموع ۸۰ بیمار تحت درمان در این بیمارستان ۳۵  نفر برای تزریق داروی ضد کرونا  "رمدسیویر" به صورت موقت روزانه یک تا ۲ ساعت در بخش های اورژانس و دیگر بخش ها بستری می شوند تا علاوه بر دریافت دارو بتوان با استفاده از اکسیژن مشکلات تنفسی یا ریه آنها را برطرف کرد.
مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر تصریح کرد:  این بیماران پس از مداوا از بیمارستان ترخیص می شوند و تا بهبودی کامل باید در قرنطینه خانگی باشند.
سیدپور، علت اصلی ابتلای افراد به ویروس کرونا جهش یافته دلتا را شرکت در آئین های عروسی، ترحیم، کافی شاپ ها سالن های ورزشی و دورهمی های خانوادگی بدون رعایت شیوه نامه های بهداشتی عنوان کرد و گفت: با وجود تاکیدات زیادی که در زمینه عدم گردهمایی ها و شرکت در آیین های مختلف شده بود اما متاسفانه مردم ما توجه نکردند و بدون در نظر گرفتن شیوه نامه های بهداشتی این ویروس را به سرعت گسترش دادند.
وی باز بودن جاده های منتهی به مازندران بخصوص چالوس و نوشهر را از دیگر علل افزایش و گسترش ویروس دلتا دانست و ادامه داد: با وجود اینکه بارها تاکید شد از سفر به مازندران و سایر استان ها جلوگیری شود، اما دیدیم هیچ جاده ای بسته نشد و سیل مسافران به منطقه صورت گرفت و همین موضوع موجب سرعت در آمار مبتلایان شد.
این مسئول با قدردانی از برخی از صاحبان مشاغل پرخطر در رعایت کامل پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا از جمله مراکز پذیرایی و اقامتی در عین حال یادآور شد میزان رعایت پروتکل های بهداشتی این دسته از مشاغل از ۴۰ درصد هفته پیش اکنون به ۶۰ درصد و آمار زدن ماسک افراد نیز از ۳۵ درصد به بیش از ۵۰ درصد رسید و به نظر می رسد نقش رسانه ها و  اجرای مصوبات جلسه هفته پیش ستاد شهرستانی مقابله با کرونا در این زمینه بی تاثیر نبوده است.
مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر ، دوری از تجمعات ، توقف آئین های جشن و عروسی ، شرکت نکردن در آئین  های ترحیم ، ماندگاری در منزل و رعایت کامل پروتکل های بهداشتی را جز عواملی اثر گذار در کاهش آمار آلودگی افراد به این ویروس مهلک در این شهرستان برشمرد .               
سیدپور در خصوص وضعیت دارو و امکانات در بیمارستان نوشهر گفت: به علت افزایش مبتلایان به این ویروس در کل کشور، مصرف دارو بشدت بالا رفته است و این موضوع سبب شده تا تامین دارو با دشواری صورت گیرد و بیمارستان نوشهر از این امر مستثنی نیست.
وی در ادامه افزود: از زمان اجرای طرح ملی واکسیناسیون مقابله با کرونا تاکنون دستکم  ۱۸ هزار نفر از گروه های هدف این شهرستان دز نخست واکسن کرونا دریافت کرده اند که از این تعداد حدود ۶ هزار نفر  دز دوم را هم دریافت کرده اند.

به گفته او، در زمان حاضر افراد بالای ۵۰ سال در نقاط روستایی و بالای ۵۸ سال در نقاط شهری در نوبت تزریق واکسن کرونا هستند که به زودی این واکس را دریافت خواهند کرد.

/ایسنا

کپی