اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

فناوری جدید فیبرهای کربن را ضداشتعال می‌کند

فناوری جدید فیبرهای کربن را ضداشتعال می‌کند

محققان موفق به ابداع یک فناوری جدید برای ضداشتعال کردن فیبرهای کربنی شده اند و بدین منظور از یک روکش از جنس نمک مذاب استفاده کرده‌اند.

فیبر کربنی از جمله موادی است که به علت سبکی، استحکام و مقاومت بالا کاربردهای زیادی در صنعت دارد. اما مهم‌ترین نقطه ضعف آن آتش گرفتن و از بین رفتن در دمای بالاست. از همین رو یک گروه بین‌المللی از محققان آمریکایی و فرانسوی روشی کم هزینه برای حل این مشکل ابداع کرده‌اند. بدین منظور یک پوشش از جنس نمک مذاب به فیبر کربنی افزوده می‌شود.

البته باید توجه داشت که فیبر کربنی تا دمای حداکثر ۸۰۰ درجه سانتیگراد پایدار باقی می‌ماند و لذا می‌توان از آن برای تولید دوچرخه، ماشین، تجهیزات پزشکی و حتی ابزاری مانند گیتار استفاده کرد. اما این ماده در صورت تشدید گرما که در صنایعی مانند هوا فضا رخ می‌دهد با اکسیژن واکنش نشان داده و می‌سوزد.

پیش از این برای مقاوم کردن فیبر کربنی از روش‌هایی پرهزینه و چندمرحله‌ای استفاده شده بود. اما در فرایند جدید بلورهای نمک در دمای ۹۸۲ درجه سانتیگراد به مایع تبدیل شده و قبل از ترکیب الیاف کربن برای تولید فیبرکربنی، پودرهای تیتانیوم و کروم به آن افزوده شده و در نتیجه یک واکنش شیمیایی رخ می‌دهد که منجر به ایجاد یک پوشش محافظ با سه لایه مجزا می‌شود. فیبر کربنی تولید شده بدین شیوه تا دمای ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد سالم باقی مانده و آتش نمی‌گیرد. انتظار می‌رود در آینده نزدیک برای تجاری سازی این محصول اقدام شود./مهر

کپی