اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

کشف شگفت انگیز طلسم طلای خدای مصر+فیلم

کشف شگفت انگیز طلسم طلای خدای مصر+فیلم
آرزو کیهان

کشتی باستان شناسی موفق شده است تا شهر باستانی "هراکلیون" و تکه های تخریب شده معبد آمون را که بر اثر زلزله به دریا ریخته را کشف کند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از دیلی میل، یافته های عجیب متعلق به شهر باستانی "هراکلیون" در سواحل شمالی مصر باستان بوده که قدمت آن به 2200 سال پیش باز می گردد.

---
---
---
---


بنا بر اطلاعات موجود "هراکلیون" بر اثر سیل و زلزله در گذر زمان نابود شده است.
کارشناسان موفق شده اند که علاوه بر بخش هایی از معبد قدیمی ، طلسم طلای خدای مصری را در کنار ظروف سفالی قدیمی بدست آورند.
وزارت امورخارجه مصر به رویترز اعلام کرد که این کشف حضور تجار یونانی و کشتی هایشان را در ساحل این شهر به زیبایی نشان میدهد .
"فرانک گودیو" محقق و رئیس انستیتو باستان شناسی در این باره گفت: یافته های جدید بسیار نادر هستند.در کنار معبد آمون بخش هایی از کشتی دیده می شود که در پی زلزله پس از سقوط معبد در دریا با آن برخورد کرده است.
"هراکلیون " در اواخر قرن 21 توسط باستان شناسان کشف شد و از آن زمان متخصصان در حال تجزیه و تحلیل یافته های بیشتر در این منطقه هستند.
حدود ۱۲۰۰ سال پیش، مجسمه های غول پیکر شهر هراکلیون، ورود کشتی ها را به این بندر خوشآمد می گفتند. در آن زمان "هراکلیون" به خاطر موقعیت جغرافیایی اش به یکی از مهم ترین مراکز تجاری دریای مدیترانه تبدیل شده بود. کشتی ها برای لنگر انداختن در این بندر، پشت سر هم صف می کشیدند. می گویند که هلن تروا و هرکول، قهرمان یونانی در این شهر قدم گذاشته اند.
"هراکلیون "علاوه بر مرکز رشد اقتصادی، مرکز رشد علمی و فرهنگی هم بود، اما بعدها به دلایل نامعلومی، به زیر آب رفت و برای مدتی طولانی از آن چیزی جز چند اشاره در کتاب های تاریخی باقی نماند.
"هراکلیون" نامی بود که یونانی ها به این شهر باستانی داده بودند. خود مصری ها به این شهر تونیس می گفتند. به همین خاطر در بعضی از منابع به آن با نام تونیس-هراکلیون اشاره شده است. "هراکلیون "که در قرن هشتم قبل از میلاد ساخته شده بود در قرن هشتم بعد از میلاد به زیر آب رفت. کسی دقیقا نمی داند که چه اتفاقی برای شهر "هراکلیون" افتاد اما بعضی از باستان شناسان باور دارند که بالا آمدن آب دریا و نشست زمین عامل و یا زلزله باعث غرق شدن این بندر بزرگ شده است.


 

کشف شگفت انگیز طلسم طلای خدای مصر+فیلم

کپی