اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰
رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز هشدار داد

رعایت پروتکل‌ها در ادارات و بانک‌های اهواز کاهش یافت

رعایت پروتکل‌ها در ادارات و بانک‌های اهواز کاهش یافت

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز نسبت به کاهش رعایت پروتکل‌ها در ادارات و بانک‌های اهواز هشدار داد.

دکتر مهران احمدی‌بلوطکی با اشاره به افزایش میزان مراجعات به مراکز منتخب غرب اهواز، اظهار کرد: میزان مراجعات به مراکز خصوصی نیز بالاتر رفته است بنابراین ویروس در جامعه فعال است. از طرفی میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز کاهش یافته است.

وی افزود: در حال حاضر میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در غرب اهواز تقریبا به ۵۰ درصد رسیده است در حالی که دو ماه پیش، بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد بود. اکنون میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مناطق حاشیه‌ای نیز ۳۰ درصد است.

احمدی‌بلوطکی با تاکید بر لزوم وجود تهویه مناسب در ادارات، عنوان کرد: در حال حاضر میزان رعایت پروتکل‌ها در ادارات و بانک‌ها کاهش یافته است به گونه‌ای که میزان رعایت پروتکل‌ها در بانک‌ها از ۹۵ درصد به کمتر از ۷۰ درصد رسیده است.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز تصریح کرد: اگر همه به صحبت‌های همکاران ما در حوزه بهداشت توجه می‌کردند قطعا امروز وضعیت شیوع بیماری متفاوت بود.

وی با اشاره به افزایش موارد ابتلا به کرونا در روزهای اخیر بیان کرد: کاهش دستورالعمل‌های بهداشتی همزمان با برگزاری تجمعات، مسافرت‌ها و گرمای هوا و حضور در محیط‌های بسته موجب این شرایط شد؛ امیدواریم این وضعیت به گونه‌ای مدیریت شود که درگیر موج دیگری نشویم.

احمدی‌بلوطکی عنوان کرد: در پی افزایش موارد مثبت، موارد بستری و در نتیجه موارد مرگ و میر افزایش می‌یابد.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز ادامه داد: معمولا در بهترین حالت، پاندمی‌ها چهار تا پنج سال ماندگار هستند بنابراین حداقل دو سه سال دیگر با کرونا زندگی می‌کنیم. اگر قرار باشد روش زندگی مسالمت‌آمیز با کرونا را یاد نگیریم، همچنان با همین شرایط مواجه می‌شویم.

وی گفت: در این شرایط، تنها راهکار کنار گذاشتن ساده‌انگاری است و همه نهادها و سازمان‌ها نیز باید با همه ظرفیت پای کار بیایند.

احمدی‌بلوطکی تصریح کرد: اکنون ترددهای غیر ضروری یکی از چالش‌های اساسی ما است. از مردم خواهش می‌کنیم نشست‌های دورهمی را حذف کنند. بسیاری از افراد علامت‌دار هستند اما تصور می‌کنند که این علائم مربوط به بیماری‌های دیگری است و در این دورهمی‌ها حضور می‌یابند و دیگران را آلوده می‌کنند.

وی با تاکید بر لزوم مراجعه به موقع افراد علامت‌دار به مراکز بهداشتی و درمانی، افزود: در سوش دلتا دامنه علائم بسیار بیشتر است؛ اوایل شیوع کرونا می‌گفتیم تب، سرفه و تنگی نفس علائم کرونا هستند اما اکنون می‌گوییم آبریزش بینی هم از علائم ابتلا به کرونا است بنابراین هر علامت گوارشی، تنفسی و موارد دیگر می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به کرونا باشد. در این شرایط طرح کردن بیماری دیگری جز کرونا، مسیر اشتباهی است و ممکن است در این مسیر، یک فرد به خود و دیگران صدمه بزند.

/ایسنا

کپی