اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
درباره یک اقدام فوری در خوزستان

حمایت 1150 میلیارد تومانی از کشاورزان

حمایت 1150 میلیارد تومانی از کشاورزان

پیرامون خوزستان، مشکلات و چالش‌ها، ریشه‌های بروز این مشکلات و راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت برای مواجهه با این چالش‌ها می‌توان سخن‌ها گفت، اما در این یادداشت کوتاه بنا ندارم به این موارد بپردازم بلکه مشخصاً می‌خواهم در خصوص ضرورت اجرای دقیق یک اقدام فوری یعنی حمایت از کشاورزان خسارت دیده خوزستانی نکته‌ای را بیان کنم.

1️⃣ در حالی‌که سطح زیر کشت شلتوک در سال 97 (سال شدیدترین خشکسالی 60 سال اخیر خوزستان) حدود 45 هزار هکتار بود، در سال 98 و 99 با توجه به بارش‌های فراوان  و وقوع سیلاب سطح زیر کشت شلتوک تا 170 هزار تن افزایش یافت.
2️⃣در این میان اما در سال 1400 به‌دلیل شیوع مجدد خشکسالی و کاهش ۲۷ درصدی آوردها در حوضه‌های آبی استان، امکان تأمین آب موردنیاز کشت شلتوک در تابستان امسال در حوضه‌های کرخه و مارون وجود نداشته است. این شرایط باعث شد طبق برخی اطلاعات امسال تاکنون حدود 100 هزار هکتار شلتوک کشت شده است (اما روایت‌هایی دیگری حکایت از کشت 65 هزار هکتاری است) که نسبت به سال قبل کاهش 70 هزار هکتاری را نشان می‌دهد.
3️⃣ بدیهی است بسیاری از کشاورزان به این دلیل دچار خسارت شده‌اند، معیشت آنها به خطر افتاده است و معترض هستند. گفته می‌شود از هر هکتار شلتوک حدود 4 و نیم تن برداشت می‌شود، بنابراین اگر قیمت تضمینی خرید هر کیلو شلتوک را حداقل 6 هزار تومان در نظر بگیریم، می‌توان برآورد کرد که کشاورزان چیزی معادل 1600 میلیارد تومان ضرر کرده‌اند.
4️⃣در این میان دولت اعلام کرده است هزار و صد و پنجاه میلیارد تومان برای جبران خسارت کشاورزان خوزستان به این استان اختصاص داده است. آنچه در این میان نیازمند اقدام فوری است اولاً شناسایی دقیق خسارت دیدگان و استحقاق سنجی آنها، ثانیاً سرعت در توزیع این مبلغ به خسارت دیدگان و ثالثاً نظارت دقیق برای توزیع هدفمند، ساده و بدون رانت مبالغ تعیین شده به کشاورزان خسارت دیده است. نباید حمایت مالی از کشاورزان خسارت دیده در دام ساختارهای بوروکراتیک و بعضاً غیرشفاف اداری اسیر شود.
5️⃣البته بررسی برخی مسائل نظیر اینکه چرا علی رغم پیش‌بینی‌های صورت گرفته در خصوص وقوع خشکسالی مسئولان ذیربط با کشاورزان در این خصوص گفت‌و‌گو نداشته‌اند ، یا چرا همین مبلغ هزار میلیارد تومانی که امروز برای جبران اختصاص یافته است پیش از این در یک ساختار شفاف به‌عنوان جبران خسارت به کشاورزان ارائه نشد  یا چه اتفاقاتی افتاده است که جمع‌بندی بیلان آب خوزستان که در سال 91 (طبق گزارش سازمان برنامه و بودجه استان) مثبت و بیش از 6 میلیون مترمکعب هم اکنون به این وضع افتاده است باید در شرایطی دیگر مورد بررسی قرار گیرد.
 
روزبه کردونی
پژوهشگر سیاست اجتماعی
 
 
متن کامل یادداشت ⬇️⬇️
 
 
کپی