اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

روبات‌ها یک گام به انسان‌ها نزدیکتر شدند

روبات‌ها یک گام به انسان‌ها نزدیکتر شدند
میترا جلیلی خبرنگار

هر روز بر میزان استفاده از روبات‌ها در جنبه‌های مختلف زندگی بشر افزوده می‌شود. حالا دیگر روبات‌ها در صنایع، کشاورزی، ساخت‌وساز، مراقبت‌های پزشکی، جراحی و... مورد استفاده قرار می گیرند و هرچند تلاش می‌شود تا روبات‌های ساخت بشر ارتباط نزدیکی با انسان‌ها داشته باشند اما هنوز هم به‌نظر می‌رسد تا رسیدن به این مرحله راه درازی در پیش باشد.

 استفاده از روبات‌ها به‌عنوان همدم و پرستار افراد سالمند در برخی کشورها مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است. اما این روبات‌ها بیشتر وظیفه همنشینی با سالمند یا کودک، سرگرم کردن وی، یادآوری داروها و همچنین تشخیص خطرات احتمالی مانند زمین خوردن و... را به‌عهده دارند.
اگر بخواهیم یک روبات، لباسی را به تن فرد سالمند، کودک یا فردی کند که از نظر جسمی و حرکتی با مشکلاتی روبه‌روست، این موضوع کمی بغرنج‌تر می‌شود. اما بتازگی یک گروه از دانشمندان دانشگاه MIT در این‌باره گام‌های بزرگی برداشته‌اند و از یک بازوی روباتیک رونمایی کرده‌اند که می‌تواند بدون تماس با بدن، یک لباس را به تن فرد کند. این موضوع از آنجا اهمیت دارد که بازوهای روباتیک غالباً میدان نسبتاً بزرگتری برای عملکرد خود نیاز دارند و احتمال تماس روبات با پوست بدن انسان و زخمی کردن احتمالی یا زمین خوردن وی وجود دارد. در ساخت این روبات، از هوش مصنوعی و ماشین یادگیری استفاده شایان توجهی شده است تا روبات بتواند یک ژاکت را به تن یک انسان کند. در واقع نوعی یادگیری ماشینی، یادگیری روبات‌ها را تقویت می‌کنند و به بازوی روباتیک اجازه می‌دهد در حرکت‌هایی با میدان بسته‌تر دقت بیشتری داشته باشد. شاید به‌نظر برخی، این موضوع چندان مشکل نباشد اما واقعیت این است که چنین موضوعی نیاز به توجهی ویژه به جزئیات بسیار دارد تا احتمال خطا در عملکرد روبات بشدت پایین بیاید. این روبات در کنفرانس علوم روباتیک 2021 که به‌صورت مجازی برگزار شد، به نمایش درآمد.

کپی