اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

بیش از ۶۳۳ هزار تن کالا از گمرکات کردستان صادر شد

بیش از ۶۳۳ هزار تن کالا از گمرکات کردستان صادر شد

ناظر گمرکات کردستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۶۳۳هزار و ۳۹۴ تُن کالا به ارزش ۲۷۰ میلیون و ۳۱۲ هزار و ۲۱۶ دلار از گمرکات استان به خارج از کشور صادر شده است.

خلیل حیدری  با اشاره به اینکه صادرات کالا از گمرک‌های سنندج، سیرانبند بانه و باشماق مریوان انجام می شود، اظهار داشت: از مجموع صادرات انجام شده در گمرکات استان ۳۰۴ هزار و ۳۸۱ تن کالا به ارزش ۱۲۸ میلیون و ۹۸۵ هزار و ۴۹۴ دلار کالا سهم صادرات استان بوده است.

وی اضافه کرد: میزان صادرات انجام شده در استان طی سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته از نظر وزنی ۴۴ درصد و از لحاظ ارزش دلاری هم ۵۷ درصد کاهش داشته است.

ناظر گمرکات کردستان اضافه کرد: سهم صادرات سایر گمرکات که از گمرکات استان صادر شده هم در این مدت ۳۲۹ هزار و ۵۶۷ تن کالا به ارزش ۱۴۱ میلیون و ۳۲۶ هزار و ۷۳۲ دلار بوده است.

حیدری با اشاره به اینکه صادرات اظهار شده در سایر گمرکات از مرزهای رسمی سیرانبند بانه و باشماق مریوان به خارج از کشور صادر می شود، گفت: عمده محصولات صادراتی از مرزهای استان به ترتیب شامل میوه و تره‌بار، مصالح ساختمانی، سنگ آهن، محصولات لبنی و مصنوعات پلاستیکی است.

وی اعلام کرد: طی این مدت ۹ هزار و ۳۲۶ تن کالا به ارزش ۸۴ میلیون و ۳۶۷ هزار و ۲۷۲ دلار از گمرکات استان وارد کشور شده که از نظر ارزش دلاری نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۷۹۳ درصد افزایش داشته است.

مرز رسمی باشماق مریوان در کردستان یکی از مهمترین مرزهای رسمی زمینی ایران با اقلیم کردستان عراق به شمار می‌آید.گمرکات استان کردستان با شعبه های فعال در سنندج، باشماق مریوان، سیرانبند بانه به فعالان اقتصادی خدمات گمرکی ارائه می کند.

گمرک مریوان در زمینه ترانزیت، صادرات، امور مسافری و مقدار قابل توجهی در بخش واردات فعال است./ایرنا

کپی