اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

«گریوه بهرام‌بیگی» دنا در نبود آب، خالی از سکنه می‌شود

«گریوه بهرام‌بیگی» دنا در نبود آب، خالی از سکنه می‌شود

ساکنان روستای «گریوه» شهرستان دنا با وجود خدمات مناسب از جمله راه ارتباطی، شبگه گازرسانی و ...اما به دلیل نبود آب مجبور به مهاجرت شده‌اند.

مشکل کمبود آب این روزها در کشور به یک چالش تبدیل شده و فریادهای بسیاری از مناطق مختلف کشور در پی بی‌آبی به گوش می‌رسد.

در استان کهگیلویه و بویراحمد با اینکه 10 درصد از آب‌های سطحی کشور جاری است، اما کمبود آب در برخی از مناطق روستایی و شهری مردم را به سختی آزار می‌دهد.

روستای «گریوه بهرام‌بیگی» از توابع بخش پاتاوه در شهرستان دنا این روزها در انتظار مدد مسئولان است، تا چاره‌ای برای نبود آب در این روستا بیاندیشند.

رامین ابوذر یکی از اهالی روستای «گریوه بهرام‌بیگی» در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: آب روستا از طریق یک چشمه در بالادست تأمین می‌شود که در چند سال اخیر با کاهش شدید آب این چشمه مردم روستا مجبور به مهاجرت به شهر شده‌اند.

وی گفت: در سال 76 چشمه روستا بدون احداث منبع از طریق لوله به روستا انتقال داده شد و بارها برای احداث منبع آبی برای ذخیره و کنترل هدر رفت آب به اداره آب و فاضلاب مراجعه کردیم، که متأسفانه همیشه با جواب نبود اعتبار مواجه شدیم.

حسین ابوذر یکی دیگر از اهالی این روستا گفت: روستای ما برق، جاده آسفالته و گاز دارد و تنها مشکل آن نبود آب آشامیدنی است، اگر این مشکل برطرف شود افرادی که به شهر مهاجرت کرده‌اند به روستا برمی گردند.

وی افزود: آب آشامیدنی در این روستا برای هر خانواده سه روزی یکبار جیره بندی شده و زندگی در چنین شرایطی به سختی می‌گذرد.

علی خشنود رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان دنا با اشاره به اینکه از مشکلات کمبود آب در روستای گریوه بهرام بیگی مطلع هستیم، گفت: برای رفع مشکل کمبود آب در این روستا انتقال آب از منابع آبی در روستاهای پایین دست با توجه به ارتفاع و فاصله روستا مستلزم اعتباری بالغ بر شش میلیارد تومان است.

وی افزود: یکی دیگر از راه‌های رفع کمبود آب حفر چاه آب می‌باشد که باید کار کارشناسی انجام شود، گرچه این موضوع نیز نیاز به اعتبار بالایی دارد.

خشنود بیان کرد: اعتبار لازم برای بهسازی چشمه روستا در نظر گرفته شده‌ و این کار در زمان پیش‌بینی شده انجام خواهد شد./ تسنیم

کپی