اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

جانشین اسبق ستاد ارتش به لقاء‌الله پیوست

جانشین اسبق ستاد ارتش به لقاء‌الله پیوست

امیر سرتیپ جوادیان یکی از پیشکسوتان و فرماندهان سال‌های دفاع مقدس روز گذشته (سه‌شنبه) به همرزمان شهیدش پیوست.

امیر سرتیپ جوادیان در حفظ استقلال و تمامیت ارضی ایران اسلامی از روز‌های آغازین جنگ تحمیلی و ده‌ها عملیات بزرگ و سرنوشت ساز حضوری موثر داشت.

وی در سال ۱۳۴۰ وارد دانشکده افسری ارتش شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی با درجه سرگردی به فرماندهی گردان ۱۵۵ لشکر ۲۸ پیاده نیروی زمینی ارتش منصوب شد.

امیر جوادیان در شرایطی که عناصر ضد انقلاب قصد داشتند پادگان سنندج را به عنوان آخرین و تنها سد دفاعی انقلاب اسلامی در سنندج را به تصرف خود درآورند، شجاعانه مقاومت کرد و با انسجام نیرو‌های رزمنده داخل پادگان و اجرای راهبرد‌های رزمی و فنون دفاعی مختلف، مانع از نفوذ و هجوم عناصر ضدانقلاب به پادگان سنندج شد و تنها پرچم برافراشته جمهوری اسلامی ایران در شهر سنندج را با اقتدار حفظ کرد.

وی پس از مدتی با درجه سرهنگ دومی به سمت جانشینی فرمانده لشکر ۲۸ نیروی زمینی ارتش منصوب شد و در مرداد سال ۱۳۶۱ به ریاست ستاد قرارگاه عملیاتی مشترک حمزه سیدالشهداء (ع) منصوب شد و همچنین به عنوان یک افسر شجاع و دلاور در هدایت نیرو‌های آفندی و پدافندی ارتش و سپاه در برابر ارتش بعثی عراق نقش ممتازی بر عهده داشت.

امیر جوادیان پس از گذراندن دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش در اواخر سال ۱۳۶۶ با درجه سرتیپ دومی به سمت معاون عملیات نیروی زمینی ارتش منصوب شد و با پایان جنگ تحمیلی مسئولیت فرماندهی قرارگاه عملیاتی ارتش در غرب را عهده‌دار شد. کارنامه درخشان و لیاقت و رشادت‌های متعدد و مدیریت عالی وی موجب شد با تصویب فرمانده معظم کل قوا (مد ظله العالی) به درجه سرتیپی ارتقا یابد.

سرتیپ جوادیان همچنین در سمت‌های حساسی از جمله معاون عملیات ستاد مشترک ارتش و جانشینی رئیس ستاد ارتش به ایفای نقش موثر خود در سطوح عالی ارتش ادامه داد.

این امیر سرافراز ارتش در سال ۱۳۸۱ به افتخار بازنشستگی نائل آمد و به عنوان رئیس گروه مشاورین فرمانده کل ارتش معرفی و منصوب شد و در سال ۱۳۸۸ بنا به دعوت امیر سرلشکر حسین حسنی سعدی در گروه پژوهش و تدوین کتاب‌های تاریخ تحلیلی نقش ارتش در هشت سال دفاع مقدس نقش ارزنده‌ای ایفا کرد و در مدت ۱۱ سال همکاری با این گروه تجارب ارزشمند، دانش نظامی و مشاوره‌های بسیار مهم و کاربردی را ارائه کرد که چهار جلد آن به چاپ رسیده و مابقی در آینده‌ای نردیک به چاپ خواهد رسید و در دسترس عموم علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

پیکر پاک این فرمانده مدبر، ولایی و نام‌آور ارتش و نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران جهت تشییع و تدفین امروز (چهارشنبه) از تهران به زادگاهش در استان سمنان انتقال خواهد یافت.

دفاع‌پرس/

کپی