اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

مهم ترین ویژگی های گاوداری مدرن

مهم ترین ویژگی های گاوداری مدرن

از طول سالیان بسیار دور گاو در زندگی همه ی انسان ها تاثیر بسیار زیادی داشت. استفاده از گوشت ، شیر ، پوست و ... گاو امروزه هم از همیت بالایی برخوردار بوده و این عامل یاعث میشود تا افراد بسیار زیادی به عنوان شغل اول از پرورش و نگهداری آن درآمد زیادی را کسب کنند.

 

در کشورمان ایران میلیون ها گاوداری به صورت مداوم در حال تامین گوشت و شیر و ... هستند و بهتر است به این نکته توجه کنید که افراد بسیار زیادی هم به صورت شخصی یا سنتی اقدام به نگهداری از گاو میکنند. گاو به عنوان یک حیوان اهلی بوده و برخی از نژادهای آنها به صورت وحشی میباشد که در کشور های هندی بشتر یافت میشود.

تجهیز کردن یک گاوداری در ایران به دلیل قیمت بالای تجهیزات و دام مسلما نیازمند هزینه های بسیار زیادی میباشد. اما به دلیل سود بالای ماهیانه مسلما هزینه صرف شده در طول 2 سال برگشت خورده  و بهتر است به این مورد توجه داشته باشید که راه اندازی یک گاوداری به صورت مدرن علاوه  بر هزینه نیازمند تجربه و آگاهی خوبی بوده و این عامل باعث میشود تا این نوع از کسب و کار از اهمیت بالایی برخوردار باشد.  در نظر داشته باشید که راه اندای یک گاوداری عامل اصلی یک گاوداری مدرن نبوده و روش های مدیریت و استفاده از تجهیزات مدرن میتواند به بهتر شدن گاوداری تاثیر زیادی داشته باشد. ما در این مقاله تصمیم داریم تا تمامی ویزگی های گاوداری های مدرن را مورد بررسی قرار دهیم پس بهتر است تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

انواع گاوداری

در نظر داشته باشید که مصرف محصولات لبنی روز به روز افزایش می یابد و این عامل باعث میشود تا اهمیت شیر گاو بیشر شود. در نظر داشته باشید که امروزه گاوداری ها به دو مدل ساخته میشود که یک بخش آن مربوط به گاو های شیری بوده و بخش دیگری به گاوهای گوشتی تعلق دارد.  تغذیه ، نوع نگهداری و ... تفاوت های اصلی در مدیریت بوده و شخص مورد نظر باید اقدامات اساسی برای نگهداری از گاو ها را داشته باشد.

انجام برخی از تکنیک ها در باعث افزایش میزان دام در طول سال شده و این مورد به صورت مستقیم با مرور زمان باعث افزایش درامد میشود. زیرا با شروع پرورش گاو مسلما برخی از عوامل مانع از پیشرفت و درآمد زایی شده و به مرور زمان با شناخت زیاد و کسب تجربه این امر برای شما کمرنگ شده و کسب و کار رونق چشمیگیری خواهد داشت.

---

 

تجهیزات مهم و مدرن در گاوداری

استفاده از روش های سنتی در مدیریت گاوداری مسلما باعث ضعف شده و کسب و کار شما را از نوع مدرن به دور خواهد کرد. استفاده از برخ تجهیزات در محیط های گاوداری بسیار مهم و ضروری میباشد ولی برخی از افراد به دلیل داشتن سرمایه زیاد از تجهیزات مدرن و پیشرفته ای برای مدیریت و نگهداری از گاو ها استفاده میکنند که این تجهیزات میتواند در بهتر شدن درآمد زایی تاثیر چشمگیری داشته باشد. امروزه در برخی از گاوداری ها علاوه بر نگهداری از گاو ها اقدام به تولید محصولات لبنی نیز میکنند و این مورد مسلما میزان درآمد زایی را افزایش میدهد. در نظر داشته باشید که در این قسمت اقدام به معرفی تجهیزاتی میکنیم که باعث مدرن شدن یک گاوداری میشود و این تجهیزات عبارتند از :

دستگاه شیردوش یک ویژگی مهم در گاوداری های مدرن

در گذشته دوشیدن شیر توسط دست صورت میگرفت این مورد علاوه بر صرف زمان زیاد باعث ایجاد درد و همچنین افزایش استرس در گاو میشد. به همین دلیل با پیشرفت تکنولوژی محصولی به عنوان دستگاه شیردوش گاو تولید و روانه بازار شد که عمل دوشش شیر را سرعت بخشیده و همچنین بدون دخالت دست به صورت کاملا اتوماتیک شیردوشی را انجام میدهد. به این نکته مهم توجه داشته باشید که دوشش شیر به روش سنتی با استفاده از دست مسلما یک روش اشتباهی بوده زیرا فشار عضلات مسلما متفاوت بوده و این مورد درد زیادی در گاو پدید می آورد اما با استفاده از دستگاه شیردوش میزان وکیوم و فشار به پستان کاملا کنترل شده و به صورت استاندارد بوده و این عامل باعث میشود تا گاو دچار درد نشده و میزان شیر نیز به دلیل نداشتن استرس افزایش پیدا میکند. در نظر داشته باشید که به دلیل متفاوت بودن پستان دام بهتر است در هنگام خرید دستگاه مخصوص شیردوشی از گاو را انتخاب کنید زیرا برخی از افراد به دلیل نداشتن آگاهی از این مورد به اشتباه از شیردوش گوسفند استفاده میکنند که این مورد به هیچ عنوان توضیه نمیشود.

استفاده از دستگاه شیردوش  به عنوان یک ویژگی برتر در دامداری ها میباشد زیرا شیر تولید شده علاوه بر داشتن کیفیت بالا کاملا بهداشتی بوده و مسلما در بازار فروش نیز تاثیرگذار خواهد بود.

تجهیزات مهم برای نگهداری از شیر

بعد از دوشیدن شیر از گاو مسلما شیر نیاز به پخت دارد اما این مورد به هیچ عنوان انجام نمیگیرد زیرا بعد از پخت و جوشاندن شیر مسلما باید مورد مصرف قرار گیرد اما به همین دلیل برای استفاده گوناگون و طولانی مدت از شیر ان را به صورت خام به کارخانه یا فروشگاه های ارائه دهنده محصولات لبنی انتقال میدهند. در نظر داشته باشید که خام بودن شیر باعث میشود تا در کوتاه ترین زمان ممکن شیر به صورت کاملا خراب شده و از بین برود به همین دلیل باید از تجهیزات مدرن برای نگهداری از شیرخام در محیط های دامداری استفاده کرد.

باتوجه به تعداد زیاد دام مسلما باید شیر در مخزن های بزرگی جمع شده و مورد استفاده قرار بگیرد به همین دلیل بهترین گزینه نگهداری آنها در دستگاه شیرسردکن میباشد. این تجهیزات مدرن باعث میشود تا شیر در دمای پایین نگهداری شود و همچنین تمامی این دستگاه ها عمل هم زدن شیر را نیز انجام میدهند تا شیر به صورت ثابت نمانده و همیشه درحال حرکت باشد.

بهره مندی از تجهیزات مدرن مانند دستگاه شیرسردکن باعث میشود تا محصولات تولیدی محیط های گاوداری همیشه کیفیت بالایی نسبت به محصولات تولیدی سایر مکان ها داشته باشد و این امر به مرور زمان سودهی را به صورت چشمگیری افزایش میدهد.

---

 

بازدهی سود در گاوداری های مدرن

تولید مواد لبنی میتواند میزان سوددهی را چندین برابر کند. در نظر داشته باشید که شیر به عنوان یک ماده اصلی و اولیه برای تولید کره ، خامه ، ماست و ... میباشد. امروزه برخی از کارخانه پیشرفته در ایران علاوه بر تولید دوغ ، کره و ماست و ... دارای بخشی برای پرورش و نگهداری از دام بوده و از شیر دام خود برای تولید محصولات لبنی استفاده میکنند تا میزان سود بیشتری را به دست آورند به عنوان مثال ماست یکی از محصولات لنبی بوده که از میتوان کره و دوغ نیز تولید کرد. برخی از کارخانه ها به علت فروش نرفتن ماست های تولید شده با استفاده دستگاه های تمام اتوماتیک ماست را کره و دوغ تبدیل کرده تا زیان کمتری به آنها وارد شود. در نظر داشته باشید که دوغ های تولید شده برای نگهداری نیازمند دمای پایینی هستند که بهترین گزینه استفاده از دوغ سردکن میباشد.

دستگاه های دوغ سردکن همانند شیرسردکن بوده و عمل تامین دمای خنک و هم زدن دوغ را بر عهده دارند و این عوامل میتواند باعث تولید دوغ لذیذ و خوشمزه باشد.

سودهی یک مجموعه یا یک گاوداری به فاکتورهای بسیار زیادی بستگی دارد که به مرور زمان با کسب تجربه به دست خواهد آمد و مسلما هر کسب و کاری در ابتدای مسیر به هیج عنوان موفق نبوده و دارای فراز و نشیب های زیادی میباشد.

نتیجه گیری

کیفیت مهم ترین عامل در انتخاب مشتریان میباشد به همین دلیل این مورد در محصولات لبنی نیز کاملا به چشم میخورد. محصولات لبنی مانند شیر ، خامه ، کره  و... در ایران به عنوان یک وعده مهم مانند صبحانه مورد استفاده قرار میگیرد و همواره افراد به دنبال محصولات ارگانیک هستند تا علاوه بر طعم خوشمزه از منایع معدنی آن نیز بهره ببرند. به همین دلیل تولید محصولات لبنی با کیفیت بالا نیز نیازمند برخورداری از تجهیزات استاندارد و پیشرفته میباشد زیرا تولید برخی از محصولات به روش سنتی میتواند غیربهداشتی باشد. در نظر داشته باشید که رعایت نکردن برخی از فاکتورها در نگهداری و تولید محصولات لبنی میتواند زیان بزرگی به تولید کننده وارد نماید زیرا حساسیت مواد لبنی به قدری بالا بوده که امکان دارد در کوتاه ترین زمان ممکن خراب شده و مورد استفاده قرار نگیرد. امروزه گاوداری های مدرن علاوه بر استفاده از تجهیزات مدرن سعی دارن تا محیط خود را نیز به صورتی طراحی کننده که دام دچار استرس قرار نگرفته باشد زیرا استرس به عنوان یک سد بزرگ در برابر سلامتی دام بوده و میتواند باعث تلف شدن دام شود.

 

کپی