اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

بایدن کارمندان سفارت آمریکا در کوبا را افزایش می دهد

بایدن کارمندان سفارت آمریکا در کوبا را افزایش می دهد

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، مقامهای وزارت خارجه آمریکا اعلام کردند، انتظار می رود این کشور به زودی گامهایی اولیه را در چارچوب روند بازبینی دولت بایدن در سیاست مربوط به کوبا و در پاسخ به سرکوب بزرگترین اعتراضات خیابانی چند دهه اخیر در کوبا از سوی هاوانا اعلام کند.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، این اظهارنظرهای مقامهای ارشد آمریکایی حاکی از آن است که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا حاضر به ملایم تر ساختن رویکرد آمریکا بعد از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا یک روند تنش زدایی با کوبا مربوط به دوران دولت باراک اوباما را برچید نیست، و این که ناآرامی های اخیر کوبا تاثیری چشمگیر بر هر گونه اقدام سیاسی خواهد داشت.

مقامهای گفتگو کننده با رویترز که نامشان را فاش نکردند همچنین گفتند که دولت بایدن همچنان به دنبال راه هایی برای کاستن از مصائب انسانی مردم کوبا در ضمن حفظ فشار بر دولت تحت رهبری کمونیستها در هاوانا است.

بایدن به وزارت خارجه دستور داده امکان فزایش شمار کارکنان سفارت آمریکا در هاوانا را بررسی کند.

یک مقام ارشد دولت به فاکس نیوز گفت:جهان در 11 ژوئیه شاهد بود که ده ها هزار شهروند کوبایی با شجاعت از حقوق اساسی و جهانی خود دفاع کرده و خواستار آزادی و رهایی بودند. دولت بایدن-هریس در کنار مردم کوبا ایستاده و خواهد ماند.

این مقام گفت: رئیس جمهور دولت را به پیگیری فعالانه اقدامات برای حمایت از مردم کوبا مسئول و نگه داشتن رژیم در دستور کار خود هدایت می کند. جمهوری خواهان بارها دولت بایدن را متهم کرده اند که برای کمک به مردم کوبا برای مقابله با دیکتاتوری کمونیست کم کاری کرده است.

دولت علاوه بر درخواست از وزارت امور خارجه برای بررسی سطح کارکنان در سفارت به عنوان ابزاری برای تسهیل تعاملات دیپلماتیک و مدنی ، در حال جستجوی راه هایی برای مشارکت بخش خصوصی است تا اینترنت را به طور گسترده تری در دسترس ساکنان کشور قرار دهد.

این سازمان همچنین در حال جستجوی راه هایی برای افزایش کمک های بشردوستانه به کوبا است و به شناسایی مقامات کوبایی مسئول سرکوب خشن و نقض حقوق بشر ادامه خواهد داد.

چند روز پیش بایدن گفت، فعلا حاضر به کاستن از محدودیتهای اعمال شده در قبال وجوه ارسالی یا پولهایی که آمریکایی ها می توانند برای خانواده هایشان در کوبا بفرستند از بابت نگرانی به خاطر این که دولت کوبا بخش بزرگی از این اعتبارات را تصرف کند، نیست.

یکی از مقامهای وزارت خارجه آمریکا گفت، واشنگتن از نزدیک به دنبال ایجاد یک راه حل ممکن به منظور بازیابی جریان وجوه ارسالی است که در دولت دونالد ترامپ تعطیل شد، به نحوی که پولها را در دستان دولت کوبا قرار نگیرد.

این مقام از توضیح بیشتر خودداری کرده اما گفت، ایجاد یک چنین مکانیزمی زمان می برد و همچنین گفت: من پیش بینی یک کاهش محدودیت در کوتاه مدت را ندارم.

یک مقام بدون ارائه جزئیات بیشتر اظهار کرد: قطعا در نتیجه رخدادها در طی هفته گذشته تبعاتی سیاسی وجود خواهد داشت. من انتظار دارم که در مدت نسبتا کوتاهی یک بیانیه سطح بالا از سوی دولت آمریکا در قبال گامهای اولیه وجود داشته باشد.

این مقام گفت که مساله کوبا اکنون "یک اولویت سطح بالا" است. او اظهار کرد: "این یک لحظه تاریخی در کوبا با توجه به حضور معترضان در بیش از 58 مکان در سراسر این جزیره با میزان جمعیت ده ها هزار تن و مطالبات آنها از دولتشان برای تغییر است".

از جمله مسائل مد نظر در این روند بازبیینی که حتی قبل از وقوع اعتراضات در کوبا مطرح بود، برداشتن عنوان "دولت پشتیبان تروریسم" علیه کوبا است؛ برچسبی که ترامپ چند روز قبل از ترک ریاست جمهوری به هاوانا داد.

اما مقام وزارت خارجه آمریکا گفت چارچوب زمانی برای تصمیمگیری در خصوص این مساله وجود ندارد./ ایسنا

کپی