اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

رییس میراث فرهنگی اردکان : تغییر کاربری آب انبارها ممنوع است

رییس میراث فرهنگی اردکان : تغییر کاربری آب انبارها ممنوع است

ییس اداره میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی اردکان گفت: آب انبارها از دیرباز مورد توجه مردمان نواحی بیابانی ایران از جمله استان یزد برای ذخیره آب مورد نیاز شهروندان بود، با توجه به تداوم پدیده خشکسالی و کاهش بارندگی هرگونه تغییر کاربری این سازه کهن آبی در شهرستان ممنوع است.

محمود ادیبان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا در خصوص تغییر کاربری آب انبارهای تاریخی شهرستان افزود: این سازه ها در گذشته شریان اصلی و حیاتی شهرها و  روستاهای منطقه  شمرده می شد و به عنوان شبکه های آبرسانی در محله ها کاربری داشت و آب آن از طریق بارندگی، چشمه ها و قنات های منطقه تامین می شد.

وی بدون اشاره به تعداد آب ابنارهایی که به دلایلی تغییری کاربری پیدا کرد،تاکید کرد: با توجه به اینکه آب انبارها بخشی از آثار تاریخی، فرهنگی و هنری پیشینیان منطقه است، می توان گفت، در مواقع حاد و بحرانی ( جنگ، زلزله، سیل و  کمبود آب ) همانند گذشته خدمات رسانی مطلوبی داشته باشد.

وی یادآور شد: به منظور حفاظت و نگهداری از این سازه آبی که منطبق و سازگار با اقلیم منطقه است، هرگونه تغییر کاربری بر خلاف مقررات وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری وصنایع دستی  ومصوب مجلس است  و دخل و تصرف در بنای آن و تغییر کاربری ممنوع است.

رییس میراث فرهنگی اردکان : تغییر کاربری آب انبارها ممنوع است

آب‌انبارها در گذشته برای تأمین آب آشامیدنی در سکونت گاه های جمعیتی از جمله در شهرها ، روستا ها، آبادی ها و در مسیر کاروان های تجاری از شرق به غرب و از جنوب به شمال ایران و بالعکس در مناطق کم بارش  ساخته می‌شد و با اختصاص وقف زمین، خانه، باغ، درآمد املاک  و از این قبیل امور فعال بود  و با تغییر روش زندگی در عصر جدید و نیز تغییرات آب و هوایی و کاهش بارندگی خشک یا کم شدن آب قنات‌ها، بسیاری از آن از چرخه‌ بهره‌برداری خارج شد.

اردکان، ۱۰۸ باب آب انبار دارد که ۶۲ مورد آن به ثبت ملی رسید و ۵۵ مورد آن امسال آبگیری شد که از آب آن می توان غیر از شرب استفاده کرد.

همچنین بیست و هفتم تیرماه فرماندار اردکان در نشستی گفته بود که در چارچوب حفظ آب های زیرزمینی و تامین بخشی از آب حوزه کشاورزی شهرستان ، قنات های دارای این ماده حیاتی پایدار و با ارزش اقتصادی بالا که هنوز جریان آب در آن با وجود خشکسالی در این سازه آبی کهن جاری است ، احیا و لایروبی شود .

به  گزارش ایرنا ، مصطفی پوردهقان اردکان، در نشست  احیای قنات و بررسی این سازه مرتبط با حوزه کشاورزی شهرستان افزود: در سال های اخیر تعدادی از قنات های منطقه  در معرض تخریب قرار گرفت که با بازنگری و اتخاذ برنامه های موثر باید از خشک شدن قنات های موجود جلوگیری شود و احیای دوباره قنات ها یکی از کم هزینه ترین و با صرفه ترین راهکارهای جبران بخشی از کم آبی و خشکسالی است.

وی اظهارکرد: قنات های خشک شده شهر اردکان به خصوص در بافت تاریخی در مسیر عبور فاضلاب خانگی قرار دارد که تبدیل قنات های خشک شده به مسیر گردشگری می تواند دوباره جان تازه ای به این سازه ها ببخشد .

پوردهقان اردکان  در ادامه بر لزوم حفظ قنات و شناسایی قنات‌هایی برای استفاده در حوزه در کشاورزی تأکید کرد و نوید داد: اعتبار مناسبی از منابع داخلی شهرستان برای احیا و مرمت قنات به حوزه‌های کشاورزی و میراث‌فرهنگی اختصاص می یابد.

اردکان بیش از ۲۵۰ رشته قنات دارد که هم اکنون ۱۹۲ چشمه آن به عبارتی زنده و آبدهی دارد و ۲ رشته قنات در استان یزد به ثبت جهانی رسید و ۱۰ قنات هم ثبت ملی شد .

شهرستان ۱۱۸ هزار نفری اردکان که مرکز آن در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد، متشکل از شهرهای عقدا، خرانق،  احمدآباد و اردکان است./ایرنا

کپی