اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

بی‌آبی‌ جان حیوانات پارک وحش دزفول را گرفت

بی‌آبی‌ جان حیوانات پارک وحش دزفول را گرفت

بی‌آبی و خشکسالی دامن حیوانات محصور در قفس‌های باغ وحش را هم گرفته است. پارک وحش لاله دزفول اگرچه در چند متری رود دز قرار دارد اما به گفته مدیر این باغ وحش، یک گوزن اروپایی و یک راکون در چند روز اخیر به‌خاطر گرما و بی‌آبی در این باغ وحش تلف شدند.

  احمد نوروز‌زاده گفت: بدن حیواناتی مانند گوزن اروپایی، خرس، ببر و راکون به آب احتیاج دارد به طوری که این حیوانات مانند گاومیش باید دو یا سه بار در طول روز در آب بنوشند. او می‌گوید: طی سال‌های گذشته یک انشعاب آب لوله ۲ اینچی از پارک لاله برای تأمین آب پارک وحش اختصاص یافته بود که اخیراً اداره منابع طبیعی این اشتراک آب را قطع کرده است؛ بعد از قطعی آب شاهد تلف شدن یک راکون و یک گوزن اروپایی بودیم. به‌گزارش ایرنا، نوروز‌زاده با نگرانی از این موضوع که مبادا حیوانات بیشتری از پارک وحش به‌دلیل تداوم کم آبی تلف شوند، ادامه داد: برای رفع گرمای شدید امسال، بخش پرندگان به مه پاش مجهز شده ولی برای سایر حیوانات که به آب بیشتری برای آب تنی و زنده ماندن نیاز دارند آب بیشتری نیاز است.
او نبود آب برای حیوانات در فاصله کمتر از 100 متری رودخانه دز را غیرقابل توجیه دانسته و خواستار اتخاذ تدبیری از سوی مسئولان برای رفع این مشکل است. مجموعه پارک وحش دزفول حدود ۶ هکتار وسعت دارد که آبیاری فضای سبز و آب تنی حیوانات برای زنده ماندن در گرمای سوزان این شهرستان ضروری است. بنا به گفته رضا قپانچی‌پور رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان دزفول انشعاب آب پارک وحش جوابگوی نیاز این مجموعه نیست، اگرچه همین انشعاب از پارک جنگلی لاله نیز به‌دلیل غیرمجاز بودن با حکم قضایی و توسط اداره منابع طبیعی قطع شده است.
این اشتراک زمانی قطع شد که دمای دزفول این روزها از ۵۰ درجه سانتیگراد هم فراتر رفته و به تلف شدن ۲ حیوان زبان بسته منجر شده است. قپانچی‌پور در این باره می‌گوید: پیگیری و نامه نگاری زیادی از طریق مسئولان بخش‌های مختلف برای وصل کردن دوباره این اشتراک صورت گرفته ولی هنوز اقدامی نشده است.
او این پیشنهاد را هم داده است که برای رفع مشکل حیوانات در گرمای شدید تابستان روند قانونی اخذ مجوز انشعاب آب برای پارک وحش در فصول سرد سال انجام شود. 
کپی