اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

رونمایی از تمبر و نماد کاروان اعزامی ایران به المپیک توکیو

رونمایی از تمبر و نماد کاروان اعزامی ایران به المپیک توکیو

آیین رونمایی از تمبر و نماد کاروان اعزامی ایران به المپیک توکیو و تجلیل از خادمان ورزش ایران با حضور رییس کمیته ملی المپیک و وزیر ورزش و جوانان برگزار شد.

 از جام ارجان به عنوان نماد کاروان ایران در حضور مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان و سیدرضا صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک رونمایی شد.

جام یا سینی ارجان یکی از شگفت‌انگیزترین و در عین حال بی‌نظیرترین نگاره‌های ورزشی ایران باستان و از درون مقبره یکی از پادشاهان ایلامی در شهر باستانی ارجان بهبهان به دست آمده است که قدمت آن به هزاره چهارم قبل از میلاد می‌رسد و دارای پنج حلقه است. هریک از حلقه‌های آن نمادی از هنر و سنت ایرانی است. جام ارجان ۱۹۶ نقش دارد که ۱۱۴ نقش به انسان، ۲۰ نقش به پرنده، ۲۰ نقش به درخت و ۴۰ نقش آن به حیوان اختصاص دارد و البته اشیا و ابزار آلات موسیقی و ورزشی نیز در آن وجود دارد.

ارجان در واقع نام باستانی شهرستان بهبهان در استان خوزستان است. این شهر باستانی متعلق به تمدن دوره ایلامی و دوران میانی در ایران و در مرز خوزستان و فارس قرار داشته است. خرابه‌های شهر در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی بهبهان در دو طرف حاشیه رود مارون اطراف قدمگاه امام رضا بهبهان واقع شده‌است. 

با تصویب ستاد عالی بازی‌های المپیک، کاروان ورزش ایران با نام «ستارگان پارسی» و شعار «همه برای ایران» در سی و دومین دوره بازیهای المپیک شرکت می‌کند.

ورزشکاران ایران در سی و دومین دوره بازی‌های المپیک ۶۸ سهمیه ( ۱۱ زن و ۵۷ مرد ) در ۱۶ رشته ورزشی کسب کرده که از بین همین ۶۸ سهمیه ۴۴ سهمیه در بخش انفرادی و در ۱۴ رشته تصاحب شده است. حال از ۴۴ سهمیه انفرادی ۳۴ نماینده (۹ زن و ۲۵ مرد) برای نخستین بار به المپیک می‌روند. با این حال، کاروان ستارگان ایران زمین به دلیل دوپینگ نماینده کاراته و آسیب دیدگی پریسا جهانفکریان در وزنه برداری دو سهمیه را از دست داد و براین اساس ایران با ۶۶ ورزشکار (۱۰ زن و ۵۶)  راهی توکیو می‌شود.

این بازی‌ها به دلیل شیوع کرونا با یک سال تاخیر اول مردادماه ۱۴۰۰ - ۲۳ جولای ۲۰۲۱ در ۳۳ رشته و ۳۹۹ ماده به میزبانی ژاپن برگزار می‌شود. ژاپن پیش از این میزبان المپیک ۱۹۶۴ بوده است./ ایرنا

بیشتر بخوانید:

المپیک ۲۰۲۰| انتقادها جواب داد/ کاروان ایران با لباس «ورزشی» به جای «رسمی» در مراسم رژه

المپیک توکیو؛ نخستین مورد ابتلا به کرونا در کاروان آمریکا

خبر خوش برای وزنه برداری ایران/ مدال کیانوش رستمی و نصیر شلال در المپیک لندن تغییر کرد

کپی