اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

سفارتخانه‌های غربی در کابل طالبان را به آتش بس و ترک خشونت فراخواندند

سفارتخانه‌های غربی در کابل طالبان را به آتش بس و ترک خشونت فراخواندند

پانزده نهاد دیپلماتیک مستقر در کابل امروز (دوشنبه)، ساعاتی پس از ناکامی نشست دوحه برای توافق بر سر آتش‌بس خواستار "پایان فوری" تهاجمات شدند.

به نقل از شبکه خبری الجزیره، ساعاتی پس از شکست نشست دوحه برای توافق بر سر یک آتش‌بس، پانزده نهاد دیپلماتیک و نماینده ناتو در کابل مشترکا از طالبان خواستند تا به تهاجمات نظامی در سراسر افغانستان پایان دهد.

در دو روز گذشته هیاتی ارشد از رهبران افغانستان با رهبری سیاسی طالبان در پایتخت قطر دیدار کردند اما در بیانیه‌ای که شامگاه یکشنبه از طرف طالبان منتشر شد، هیچ اشاره‌ای به توقف خشونت روزافزون در افغانستان نشده است.

15 نهاد خارجی و نماینده ناتو در بیانیه مشترکی با اشاره به تعطیلی روز سه‌شنبه در افغانستان به مناسبت عید قربان اعلام کردند: در این عید طالبان باید سلاح هایش را برای همیشه زمین بگذارد و تعهدش را به فرایند صلح به جهانیان نشان دهد.

این بیانیه از سوی استرالیا، کانادا، جمهوری چک، دانمارک، هیات اتحادیه اروپا، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، کره، هلند، اسپانیا، سوئد، بریتانیا و ایالات متحده و نماینده غیرنظامی ارشد ناتو مورد حمایت قرار گرفت.

در این بیانیه آمده است: تخاصم طالبان درست نقطه متضاد ادعای آنها مبنی بر حمایت از یک سازش مذاکره ‌شده است. این منجر به از دست دادن جان بیگناهان افغان، از جمله ادامه قتل‌های هدفمند، آوارگی مردم غیرنظامی، غارت و سوزاندن ساختمان‌ها، تخریب زیرساخت‌های حیاتی و آسیب به شبکه‌های ارتباطی شده است.

در چند عید گذشته، طالبان با اعلام آتش‌بس موقت تاکید می‌کرد که هدفش این است که افغان‌ها این اوقات را در آرامش سپری کنند. این مرتبه چنین چیزی اعلام نشد و همزمان طالبان در حال گسترش اراضی تحت کنترلش در سطحی بی‌سابقه است.

بیانیه امروز این ۱۵ سفارتخانه خارجی همچنین نقض‌های حقوق بشری نظیر تلاش برای تعطیلی مدارس و رسانه‌های مستقر در مناطقی که به تازگی به کنترل طالبان درآمده‌اند، محکوم کرد.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی صلح افغانستان که بخشی از مذاکرات دوحه است، امروز گفت در جریان نشست رهبران افغانستان و طالبان در قطر، به بررسی راه‌های رسیدن به یک سازش سیاسی به منظور پایان دادن به این درگیری پرداخته شد.

این سیاستمدار ارشد افغانستان در توییتر نوشت: ما توافق کردیم که مذاکرات را ادامه دهیم، به دنبال حل و فصل سیاسی بحران فعلی باشیم، از تلفات غیرنظامی جلوگیری کنیم و ارسال کمک‌های بشردوستانه و تجهیزات پزشکی برای مقابله با پاندمی کرونا تسهیل شود.

در بیانیه طالبان که شامگاه یکشنبه منتشر شد، آمده است: طرفین بر لزوم سرعت گرفتن مذاکرات صلح، به منظور یافتن راهکاری منصفانه و دائم برای مساله کنونی در افغانستان در اولین فرصت ممکن توافق کردند. ‌

مذاکرات صلح میان نمایندگان طالبان و کابل از سپتامبر گذشته آغاز شده اما تاکنون پیشرفتی نداشته است. در همین حال محمد نعیم، سخنگوی طالبان در دوحه گزارش رسانه‌ها مبنی بر موافقت این گروه با آتش‌بس عید قربان در ازای آزادی زندانیان طالبان را رد کرد./ ایسنا

کپی