اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

رئیس اسکودا:

استقلال وکلا از جوهره وجودی کانون‌هاست

استقلال وکلا از جوهره وجودی کانون‌هاست

رئیس اسکودا در سومین نشست خبری خود با اشاره به آیین‌نامه تازه تصویب از سوی رئیس قوه قضائیه، اجرای آن را مغایر با استقلال وکلای کانون دانست.

به گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، جعفر کوشا رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران صبح دیروز در سومین نشست خبری خود درباره آیین‌نامه‌ای که بتازگی از سوی رئیس قوه قضائیه مصوب و ابلاغ شد، گفت:  در این آیین‌نامه تشریفات ماده ۲۲ لایحه قانونی استقلال کانون‌های وکلا رعایت نشده و بین مرجع تنظیم و تصویب تفکیک قائل شده است؛ ما یک بار در سال ۱۳۳۴ آیین‌نامه را نوشتیم و عده‌ای معتقدند آیین‌نامه جدیدی نمی‌توانیم، بنویسیم مگر اینکه اصلاحیه جدیدی تدوین کنیم. استقلال وکلا از جوهره وجودی کانون‌هاست و اگر این استقلال زیر سؤال برود، ما کانون‌های وکلای قوه قضائیه می‌شویم.
کوشا با بیان اینکه در اصلاحیه تغییراتی اعمال شده که نه تنها مورد نظر کانون نیست بلکه مغایر مواد قانونی است، گفت: در این اصلاحیه اعلام شده که تسلیم نسخه‌ای از وکالتنامه برای وکیل ضروری است در صورتی که اکنون قراردادها کاملاً الکترونیکی و از طریق ثبت در سامانه است. همچنین ماده ۱۷ لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب سال ۱۳۳۳ تصریح کرده که از تاریخ اجرای این قانون هیچ وکیلی را نمی‌توان از شغل وکالت معلق کرد مگر به حکم دادگاه انتظامی؛ در صورتی که در این آیین‌نامه گفته شده که تعلیق وکلا منحصراً به‌عهده حکم دادگاه انتظامی نیست.
رئیس اتحادیه کانون‌های وکلا ادامه داد: ما یک بار آیین‌نامه را اصلاح کردیم و برای قوه قضائیه فرستادیم و قرار شد اگر نیاز به اصلاح دارد دوباره به ما برگرداند که متأسفانه خودشان با الحاقات و اضافات آن را تصویب کردند و جناب رئیسی نیز در آخرین روزهای حضورشان آن را امضا کردند.
وی گفت: در قانون اساسی مشروطیت که برای ما نقطه عطفی است هیچ‌گاه در مورد نهاد وکالت ماده یا اصلی نیامد اما در قانون اساسی دارای اصلی با عنوان اصل ۳۵ شدیم و قانون اساسی جمهوری اسلامی مترقی‌تر بود اما آیین‌نامه اجرایی ۱۳۳۵ را با آیین‌نامه ۱۴۰۰ مقایسه کنید، چطور است که در قانون اساسی اصلی را به وکالت اختصاص دادیم اما با آیین‌نامه استقلال آن را زیر سؤال بردیم.
وی در ادامه درباره سرنوشت آیین‌نامه با حضور رئیس جدید قوه قضائیه نیز گفت: حضور محسنی اژه‌ای که از خانواده قوه قضائیه هستند را به فال نیک می‌گیریم. طبق قانون ما باید آیین‌نامه را با رعایت تشریفات اجرا کنیم و اما اگر تشریفات رعایت نشود بحث اجرا مختل می‌شود.‌

کپی