اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰
فرهادی اولین «جایزه بزرگ» جشنواره کن را برای سینمای ایران به ارمغان آورد

غرور یک «قهرمان»

غرور یک «قهرمان»
نرگس عاشوری خبرنگار

شنبه شب هفتادو چهارمین دوره از جشنواره فیلم کن با معرفی برگزیدگان به‌کار خود پایان داد و اصغر فرهادی با دریافت «جایزه بزرگ» این دوره از جشنواره بار دیگر هموطنانش را در شادی و غرور شریک کرد.

«قهرمان» چهارمین حضور اصغر فرهادی در جشنواره کن است. تاکنون فرهادی با «گذشته»، «فروشنده» و «همه می‌دانند» در بخش مسابقه جشنواره کن حضور داشته است. فیلم‌های او تا امروز جایزه بهترین فیلمنامه برای «فروشنده»، بهترین بازیگر زن (برنیس بژو) برای «گذشته» و بهترین بازیگر مرد (شهاب حسینی) برای «فروشنده» را از این جشنواره گرفته است.‌

امیدوار به آینده درخشان‌تر او هستم‌

امیدوار به آینده درخشان‌تر او هستم‌

ابراهیم گلستان نویسنده و فیلمساز

من از آقای فرهادی تنها یک فیلم دیده‌ام که همان برایم این کفایت را آورد که او تواناست. نه به‌زور و شلوغ بلکه قریحه و دقت در به‌کار بردن آن قریحه. امیدوارم که برایش دشوار نباشد نگهداری آن قریحه و با پشتکار آن را وسعت و قوت‌های تازه و درخور دهد.

 من امیدوار به آینده درخشان‌تر او هستم و آماده دریافت خبرهای فراوان‌تر از پیشرفت‌های او، که یکی از شرط‌های اساسی آن توفیق‌های مکرر است در همان محیط زندگی و کار خودش که هم در گذشته و هم در حال وضع انسانی نیرومندی دارد که حاجت به دقت دید و احتیاط دور از واهمه و همچنین اعتنای مناسب و درخور داشتن نسبت به مهمل‌گوهای گوناگون. من امید فراوان دارم به ادامه توفیق و پشتکار او و بی‌اعتنایی به تقلب‌ها و فریب‌هایی که سر راه او خواهند آورد و خواهند گذاشت که همواره باید به هر ترتیبی که بشناسد از خود دور کند. صاحبان این تقلب‌ها نه کم‌اند و نه بی‌کوشش. امیدوارم که او یا آنها را نبیند یا درست ببیند و درست علاج کند نکبت حضور و وجود آنها را.

این توفیق بزرگ برای سینمای ایران مبارک باشد

این توفیق بزرگ برای سینمای ایران مبارک باشد
علی نصیریان بازیگر پیشکسوت

اصغر فرهادی نمونه‌ای است از انسان‌های خلاق که در هر دوران و زمانی در ایران بوده‌اند و هستند.

 هنر و فرهنگ این مملکت را سرافراز کرده‌اند. فرهادی آفریننده‌ای خودجوش است. به امید این که بتواند همواره در مملکت خودش فیلم بسازد و خلاقیت‌های خود را ابراز کند. هنر موانع و مشکلات را برنمی‌تابد و چون آب هر جا باشد نفوذ می‌کند. این توفیق بزرگ برای سینمای ایران مبارک باشد.

 

کپی