اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰
بررسی عملکرد لژیونرها در لیگ برتر انگلیس

جزیره چندان به ایرانی‌ها نساخت!

جزیره چندان به ایرانی‌ها نساخت!
حامد جیرودی

علیرضا جهانبخش دوباره به هلند بازگشت تا روزهای خوبی را که در لیگ این کشور داشت تکرار کند. او در حالی 3 سال پیش کشور لاله‌ها را به مقصد انگلیس ترک کرد و چهارمین بازیکن ایرانی که در لیگ برتر جزیره به میدان رفته لقب گرفت که امیدوار بود با پیراهن برایتون مسیر رو به رشد خود را ادامه دهد اما اوضاع آن‌طور که انتظار می‌رفت پیش نرفت.

 مصدومیت‌های علیرضا باعث شد او مدت‌های زیادی دور از میادین باشد و زمانی هم که بهبودی اش را به‌دست آورد، به اندازه کافی به او اعتماد نشد. با این حال او در مقاطعی توانست خود را به‌عنوان بازیکنی مؤثر در ترکیب برایتون نشان دهد. مثل ۷ دی ۹۸ که جهانبخش سریع‌ترین گل تاریخ باشگاه برایتون را در دقیقه ۲ و ۲۹ ثانیه برابر بورنموث به ثمر رساند یا گلی که با ضربه قیچی برگردان وارد دروازه چلسی کرد. جهانبخش در 61 بازی با پیراهن برایتون، 4 گل زد و 2 پاس گل داد. طبق نظر کارشناسان، لیگ برتر جزیره سخت‌ترین لیگ فوتبال اروپاست و آمارهایی که در خصوص دیگر بازیکنان ایرانی وجود دارد، نشان می‌دهد آنها هم نتوانستند خود را با شرایط این لیگ وفق دهند. شاید هم بتوان گفت که انگلیس چندان به فوتبالیست‌های ایرانی نساخت. البته با صعود برنتفورد به لیگ برتر که سامان قدوس در آن عضویت دارد، در فصل پیش رو هم فوتبال ایران یک نماینده در این لیگ جذاب خواهد داشت و باید دید او چه عملکردی از خود به نمایش می‌گذارد.

باقری فقط یک بازی انجام داد
کریم باقری مربی فعلی پرسپولیس نخستین بازیکن ایرانی بود که در فصل 01-2000 به عضویت چارلتون اتلتیک درآمد و در لیگ برتر انگلیس به میدان رفت. البته این هافبک دفاعی گلزن، کار دشواری در رسیدن به ترکیب اصلی این تیم داشت و در نهایت فصل تنها یک بازی در هفته سیزدهم لیگ برتر انجام داد و در دقیقه 72 بازی چارلتون و ایپسویچ به جای ماتیاس اسونسون سوئدی به میدان رفت. باقری در پایان همان فصل از چارلتون جدا شد و به السد قطر پیوست.

آندو و روزهای خوب و بد
آندرانیک تیموریان دومین بازیکن ایرانی بود که به لیگ برتر انگلیس راه یافت و پس از جام جهانی 2006 به عضویت بولتون واندرز درآمد. آندو در نیم‌فصل نخست فصل 07-2006 تنها 4 دقیقه برای بولتون به میدان رفت ولی در نیم‌فصل دوم به طور معمول درترکیب بولتون حضور داشت. او در بازی این تیم با ویگان در هفته سی و دوم لیگ برتر 2 گل زد و در جام حذفی و اتحادیه نیز حضور پررنگی در ترکیب این تیم داشت. تیموریان در فصل دوم حضور در بولتون عملاً در لیگ نیمکت‌نشین بود و تنها 3 بار به میدان رفت، هر چند وی در جام یوفا شانس بیشتری برای بازی داشت. تیموریان در فصل 09-2008 به عضویت فولهام درآمد و پس از حضور در یک بازی لیگ با مصدومیت شدیدی مواجه شد و در نیم‌فصل دوم نیز در چمپیونشیپ به طور قرضی برای بارنزلی بازی کرد. فصل 10-2009 نیز به بدترین شکل ممکن برای آندو پیش رفت و وی بدون بازی برای فولهام و حضور در یک بازی روی نیمکت ذخیره‌ها این تیم را در پایان فصل ترک کرد.

اشکان دژاگه؛ دو فصل رؤیایی
اشکان دژاگه سومین بازیکن ایرانی بود که بازی در لیگ برتر انگلیس را تجربه کرد. او پس از 5 فصل بازی با پیراهن وولفسبورگ راهی فولهام شد ولی هفته‌های آغازین فصل را به‌دلیل مصدومیت از دست داد اما در ادامه به ترکیب اصلی رسید و فصل 13-2012 را با 24 بازی و 4 پاس گل به پایان رساند. در دومین فصل حضور در فولهام، دژاگه باز هم در شرایطی که 9 هفته ابتدایی فصل را به‌دلیل مصدومیت از دست داده بود به ترکیب اصلی فولهام رسید و در مجموع رقابت‌ها 25 بار برای این تیم به میدان رفت و 5 گل به ثمر رساند و 2 گل نیز ساخت تا حضور موفق تری را نسبت به سایر بازیکنان ایرانی تجربه کرده باشد. با این حال با سقوط فولهام به دسته پایین‌‎تر، دژاگه با مبلغی در حدود 5 میلیون پوند به عضویت العربی قطر درآمد تا گران‌ترین فروش فصل این تیم لقب بگیرد.

ایرانی‌های چمپیونشیپ
در طول سال‌های اخیر بازیکنان ایرانی دیگری نیز بوده‌اند که در انگلیس اما در چمپیونشیپ به میدان رفته‌اند که بعد از لیگ برتر، معتبرترین لیگ این کشور محسوب می‌شود. حسین کعبی در فصل 8-2007 برای لسترسیتی در 3 بازی به میدان رفت. رضا قوچان‌نژاد هم دو فصل برای چارلتون اتلتیک بازی کرد تا بعد از باقری دومین ایرانی این تیم باشد. گوچی در فصل 14-2013 در 17 بازی برای چارلتون به میدان رفت و یک گل زد و فصل بعد به‌صورت قرضی به الکویت رفت. او در فصل 16-2015 به چارلتون برگشت و در 25 بازی 4 گل برای این تیم به ثمر رساند. سعید عزت اللهی در فصل 19-2018 به‌صورت قرضی به ردینگ پیوست اما تنها 4 بازی برای این تیم به میدان رفت. کریم انصاری فرد هم در همان فصل به عضویت ناتینگهام فارست درآمد و در 12 بازی 2 گل برای این تیم به ثمر رساند. قدوس هم در چمپیونشیپ 35 بازی برای برنتفورد انجام داد و 4 گل زد و حالا با این تیم به لیگ برتر رسیده است.

کپی