اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
نخست وزیر رژیم صهیونیستی دستور حضور شهرک نشینان در مسجد الاقصی را صادر کرد

خشم جنبش مقاومت از دستور «بنت»

خشم جنبش مقاومت از دستور «بنت»

گروه جهان/ در پی دستور «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر جدید رژیم صهیونیستی در آستانه عید قربان، برای ادامه حضور شهرک‌نشینان صهیونیست در مسجد الاقصی، جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی در فراخوانی مشترک از فلسطینیان خواستند برای مقابله با شهرک‌نشینان دست به اعتکاف در داخل مسجدالاقصی بزنند.

به گزارش سایت خبری «منا اف ان»، حازم قاسم، سخنگوی جنبش حماس، با اشاره به دستور نفتالی بنت و حمایت او از گروه‌های شهرک نشین که از حامیان خود خواسته بودند، روز یکشنبه 18 جولای (دیروز) وارد مسجد الاقصی شوند، گفت: «این تجاوزها که تحت حمایت نیروهای اشغالگر انجام می‌شود، تنها باعث تحریک احساسات مسلمانان سراسر جهان شده و نوعی بی‌احترامی به همه آنها محسوب می‌شود.»
در همین حال ایسنا نیز به نقل از سایت «المیادین» خبر داد، محمد حماده، سخنگوی جنبش حماس از فلسطینیان خواست به مناسبت عید قربان و به منظور مقابله با توطئه‌های رژیم صهیونیستی در بخش قدیمی شهر قدس حاضر شده و دست به اعتکاف بزنند. او تأکید کرد: «رها کردن عنان و افسار شهرک‌نشینان اشغالگر، بیانگر سلطه‌گری و سیطره آنها بر این مسجد نیست، بلکه نشان‌دهنده عجز و نقص اشغالگران بویژه پس از رویارویی ملت فلسطین در قدس، کرانه باختری و غزه است.» همزمان با موضعگیری حماس، جنبش جهاد اسلامی نیز در اقدامی مشابه خواهان حضور فلسطینیان در قدس شد. طارق سلمی، سخنگوی جنبش جهاد اسلامی فلسطین با اشاره به حرکت شهرک‌نشینان صهیونیست به سمت مسجدالاقصی که از دیروز صبح شروع شد، گفت: «آنچه اکنون در مسجد الاقصی رخ می‌دهد، به مثابه تروریسم و تجاوزی است که همه اعراب و مسلمانان جهان را هدف قرار می‌دهد.» واکنش‌های حماس و جهاد اسلامی پس از آن صورت گرفت که صبح دیروز بیش از هزار و 300 شهرک نشین افراطی و شماری از اعضای کنست، با محافظت نیروهای امنیتی اسرائیل به مسجد الاقصی حمله کردند و با نمازگزارانی که در حال انجام فریضه نماز صبح بودند، درگیر شدند. به گزارش سایت خبری تحلیلی «المانیتور»، این شهرک‌نشینان پس از فراخوان گروه‌های افراطی صهیونیستی به مناسبت روزی که آنها مدعی هستند، روز تخریب معبد مقدس یهودیان است، وارد مسجد الاقصی شدند و با آنکه از قبل پیش‌بینی می‌شد، احتمال زد و خورد ودرگیری بین نمازگزاران مسلمان و این شهرک نشینان وجود دارد، پلیس اسرائیل مانع آنها نشد و نه تنها اجازه داد، آنان وارد مسجد شوند که فلسطینیانی را که به خشونت این شهرک‌نشینان واکنش نشان دادند، دستگیر کرد. ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود نیز حاکی از خشونت نظامیان اسرائیلی علیه نمازگزاران فلسطینی است. شاهدان حاضر در این درگیری‌ها نیز تأکید کردند نظامیان اسرائیلی دروازه‌های مسجدالقبلی، نمازخانه اصلی داخل مسجد الاقصی را با زنجیر بستند و نمازگزاران را داخل آن محبوس کردند تا شرایط را برای حضور شهرک‌نشینان فراهم کنند. این در حالی بود که نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پس از دریافت گزارش‌ها در مورد وضعیت مسجد الاقصی، در نشست مشترکی که با وزیر امنیت داخلی و رئیس پلیس این رژیم برگزار کرد، دستور داد، حضور مداوم و منظم شهرک‌نشینان و یهودیان در مسجد الاقصی باید ادامه یابد.

کپی