اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

400 هکتار اراضی اسپانیا سوخت
آتش‌نشانان روز شنبه اعلام کردند که آتش‌سوزی گسترده حداقل ۴۰۰ هکتار از یک پارک طبیعی «کاتالونیا» را در نزدیکی مرز فرانسه و اسپانیا ویران کرده است. مسئولان ایالت کاتالونیا اعلام کرده‌اند که این آتش‌سوزی به‌دلیل به بیرون پرت کردن ته‌سیگار روشن توسط یک راننده خودروی عبوری رخ داده است. در حال حاضر، بیش از ۲۰۰ آتش‌نشان با پشتیبانی هوایی چندین بالگرد و هواپیما در تلاش برای غلبه بر آتش هستند. تا کنون همچنین ۳۵۰ نفر از جمله ساکنان چندین روستای کوچک و ساکنان یک ارودگاه محلی توسط آتش‌نشانان به مکان‌های امن منتقل شده‌اند. این آتش‌سوزی که از روز جمعه آغاز شده به‌دلیل شرایط ناپایدار جوی هنوز کنترل نشده است.
 
 
 
---
اعتراض عجیب فرانسوی‌ها
بیش از صد هزار نفر در سراسر فرانسه در اعتراض به برنامه‌های رئیس‌جمهورشان برای اجبار واکسیناسیون کادر بهداشت و الزام به دریافت گواهینامه رایگان کووید۱۹ برای ورود به اماکنی مانند رستوران‌ها و سینماها تظاهرات کردند. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه به‌تازگی تدابیر گسترده‌ای را برای مبارزه با شیوع سریع کروناویروس اتخاذ کرده است که به گفته معترضان، آزادی انتخاب کسانی را که نمی‌خواهند واکسینه شوند، نقض می‌کند. روز شنبه ۱۳۷ تجمع در سراسر این کشور با حضور حدود ۱۱۴ هزار معترض برگزار شد و از این تعداد ۱۸ هزار نفر در پاریس تجمع کرده بودند. اعتراضات همچنین شامل معترضان جلیقه زرد می‌شد که تلاش داشتند این جنبش ضد دولتی را که با قرنطینه‌های مرتبط با کرونا محدود شده است، احیا کنند. موارد ابتلا به کرونا در فرانسه به حدود ۱۱ هزار مورد در روز رسیده است. تا روز شنبه حدود ۵۵.۵ درصد فرانسوی‌ها دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند و ۴۴.۸ درصد هم کامل واکسینه شده‌اند.
 
 
---
 
راهپیمایی 500 متری مریخ‌نورد چینی
طبق اعلام سازمان ملی فضایی چین مریخ‌نورد «جو رونگ» این کشور تا ساعت ۲۳ شنبه ۲۶ تیر بیش از ۵۰۹ متر را با موفقیت راهپیمایی کرده و در شرف رسیدن به تپه دوم شنی است تا طبق برنامه‌ریزی تحقیقات دقیقی درباره این تپه شنی و محیط اطراف آن انجام دهد. مریخ‌نورد چینی ۶۳ روز است که در این سیاره به‌سر می‌برد و در حال تحقیق بر روی آن است. یک روز مریخی تقریباً ۴۰ دقیقه بیشتر از یک روز روی زمین است.
 
 
---
 
افزایش قربانیان سیل اروپا
شمار کشته شدگان سیل در غرب اروپا به 170 نفر رسید. در پی بارندگی بی‌سابقه که به سیل‌های شدیدی در آلمان و بلژیک دامن زد، هنوز  بیش از ۱۵۰۰ نفر مفقود هستند و انتظار افزایش آمار مرگ می‌رود. با عقب نشینی سیل مأموران   مشغول جست‌و‌جو در اتومبیل‌های غرق شده برای یافتن اجساد هستند. مرگ حداقل ۱۴۳ نفر از جمله ۴ مأمور آتش‌نشانی در سیل‌های آلمان تأیید شده است. گفته می‌شود ۲۷ نفر هم در بلژیک جان باخته‌اند.
 
 
 
---
بیماری مرموز در وین
بیش از ۲۰ مقام امریکایی از زمان روی کارآمدن دولت جو بایدن در وین پایتخت اتریش، علائمی مشابه «سندروم هاوانا» که یک بیماری مغزی مرموز است، گزارش کرده‌اند. این سندروم غیرقابل توضیح است، اما دانشمندان امریکایی می‌گویند احتمالاً در اثر تابش پرتو هدایت شده مایکروویو ایجاد می‌شود. چنین موردی نخست در میان کارمندان سفارت امریکا در هاوانا در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ دیده شد. کارمندان سفارت و بعضی از بستگان آنها علائمی مانند سرگیجه، از دست دادن تعادل، کاهش شنوایی و اضطراب شدید پیدا کردند. وین از مدت‌ها قبل کانون فعالیت‌های دیپلماتیک بوده و بویژه در دوران جنگ سرد به مرکز فعالیت‌های جاسوسی معروف بود. کشورهایی مانند امریکا حضور دیپلماتیک زیادی در آنجا دارند. مواردی از این بیماری در جاهای دیگر جهان گزارش شده، اما مقامات امریکایی می‌گویند که موارد ابتلا در وین به جز در هاوانا بیشتر از هر شهر دیگری است. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا ماه گذشته از بررسی گسترده در مورد علل این بیماری خبر داد.
 
کپی