اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

افشای نقش پنهان ژنرال انگلیسی در شکل گیری مذاکرات بین افغانی

افشای نقش پنهان ژنرال انگلیسی در شکل گیری مذاکرات بین افغانی

یک ژنرال ارشد انگلیسی از روابط شخصی‌اش با رهبران پاکستان و افغانستان آن هم به صورت محرمانه برای توقف وارد شدن افغانستان به یک جنگ تمام عیار داخلی و کمک به تقویت مذاکرات صلح در دوحه استفاده کرده است.

 به نوشته روزنامه گاردین، ژنرال "سر نیک کارتر" انگلیسی از روابط شخصی خود برای تقویت مذاکرات صلح با میانجی‌گری آمریکا در دوحه، قطر و توقف وارد شدن افغانستان به دام جنگ تمام عیار داخلی بهره برده است.

اقدامات ژنرال کارتر از سوی عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی سازش ملی افغانستان "محتاطانه" توصیف شده و او گفته که رئیس ستاد مشترک دفاع انگلیس هم با او و هم با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان ارتباط و همکاری داشته است.

عبدالله از ذکر جزئیات بیشتر درباره نقش این ژنرال انگلیسی امتناع کرد اما یکی دیگر از مقام‌های ارشد افغان گفت که هدف از این دیدارها این بوده که ببینند آیا پاکستان را هم می‌شود متقاعد کرد تا از نفوذش بر طالبان برای هول دادن و کشاندن این گروه شبه نظامی به میز مذاکرات استفاده کند یا نه.

دولت اسلام آباد روابط رسمی با شبه نظامیان طالبان را رد می‌کند اما این شبه نظامیان سال‌هاست که در قلمروهای پاکستان فعال هستند.

در مه سال جاری میلادی، ژنرال کارتر به همراه ژنرال جاوید قمر باجوا، رئیس ارتش پاکستان با هواپیمایی خصوصی به کابل رفت تا با اشرف غنی دیدار کند.

کارتر بابت سال‌ها فعالیتش به عنوان فرمانده هیات ناتو در افغانستان رابطه‌ای خصوصی با رئیس جمهوری افغانستان دارد. در آن زمان، اشرف غنی مسئول دولت انتقالی بود./ ایسنا

کپی