اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

راهپیمایی معترضان در مقابل هتل محل اقامت رئیس جمهور کامرون در ژنو

راهپیمایی معترضان در مقابل هتل محل اقامت رئیس جمهور کامرون در ژنو

ده‌ها معترض روز شنبه در ژنو علیه رئیس جمهور کامرون که در یکی از هتل‌های لوکس این شهر اقامت دارد، راهپیمایی کردند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، پلیس سوئیس برای متفرق کردن معترضانی که چندین ساعت در نزدیکی هتل اینترکنتیننتال در ژنو، محل اقامت "پل بیا"، رئیس جمهور ۸۸ ساله کامرون تجمع کرده بودند، متوسل به شلیک گاز اشک‌آور، استفاده از آب پر فشار و شلیک گلوله‌های پلاستیکی شد.  

رئیس جمهور کامرون دست‌کم از یکشنبه گذشته در این هتل اقامت داشته است. این هتل معمولا توسط رهبران خارجی که به ژنو سفر می‌کنند، استفاده می‌شود. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز ماه گذشته پیش از دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در همین هتل اقامت داشت. پل بیا یکی از مهمانان خصوصی این هتل محسوب می‌شود.

از سال ۲۰۱۷ میلادی، مبارزه تلخ استقلال‌طلبی توسط شورشیان انگلیسی زبان در مناطق شمال غربی و جنوب غربی کامرون در جریان بوده است.  

اعضای این اقلیت انگلیسی زبان در استان‌های غربی کامرون مدت‌هاست که تاکید دارند توسط اکثریت فرانسوی زبان و پل بیا که ۳۸ سال است در راس قدرت قرار دارد، به حاشیه رانده‌ شده‌اند.

از سال ۲۰۱۷ میلادی اعتراضات آنها به یک درگیری خونین تبدیل شد.

راهپیمایی اعتراضی روز شنبه در ژنو ابتدا مجوز دریافت کرد اما سپس ممنوع اعلام شد چرا که پلیس نگران گسترش یافتن این اعتراض بود.

محدودیت‌های جاده‌ای اطراف هتل اینترکنتیننتال و میدان مجاور به آن در نزدیکی مقر سازمان ملل در ژنو اعمال شدند.

معترضان با صفی از افسران پلیس ضد شورش که راه را از این میدان به طرف هتل اینترکنتیننتال بسته بودند، مواجه شدند.

معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود "سوئیس از پل بیا دیکتاتور حمایت می‌کند"، "پل بیا: دیکتاتور ابدی"، "تا زمانی که اقلیت انگلیسی زبان در کامرون در جنگ است، شما را در سوئیس نمی‌پذیریم" و "پل بیا سوئیس را ترک کن".

یکی از معترضان تی‌شرتی به تن داشت که روی آن نوشته شده بود "نسل‌کشی مردم کامرون را متوقف کنید".

خبرگزاری ای‌تی‌اس سوئیس گزارش داد که معترضان چندین بار تلاش کردند تا به زور از صف پلیس عبور کنند و به طرف ماموران پلیس تخم‌مرغ پرتاب کردند.

پلیس سپس برای متفرق کردن معترضان متوسل به استفاده از آب پرفشار، شلیک گلوله پلاستیکی و گاز اشک‌آور شد و معترضان را وادار کرد تا به طرف پارک‌های اطراف متفرق شوند.

براساس گزارش خبرگزاری ای‌تی‌اس، دو تن از معترضان دچار جراحت‌های سطحی شدند و برای معاینه به بیمارستان منتقل شدند در حالی که یک تن بازداشت شد.

گروه‌های امدادرسان بین‌المللی و سازمان ملل در کامرون می‌گویند، از سال ۲۰۱۷ میلادی که این ناآرامی‌ها در گرفته، نیروهای ارتش و شورشیان مرتکب بدرفتاری‌ها و جنایت‌هایی علیه غیرنظامیان شده‌اند.

بیش از ۳۵۰ تن کشته و بیش از ۷۰۰ هزار تن دیگر برای فرار از این درگیری‌ها، خانه‌های خود را ترک کرده‌اند./ ایسنا

 

کپی