اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰

زالی: کشور مقابل کرونا آرایش جنگی بگیرد

زالی: کشور مقابل کرونا آرایش جنگی بگیرد

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه هزینه ها و درآمد بیمارستان ها با یکدیگر تناسب ندارد، گفت: در دوران شیوع کرونا حتی هزینه هتلینگ بیمارستان ها بین ۱.۵ تا دو برابر افزایش یافته است.

دکتر علیرضا زالی اظهار کرد: اگر واکسیناسیون به موقع انجام نشود شاهد خیزهای مجدد کرونا خواهیم بود.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، زالی با بیان اینکه واکسیناسیون یکی از سهل الوصول ترین، سریعترین و نسبتا کاراترین روش های پیشگیری از کووید ۱۹ است که اثر بخشی نسبی آن در عرصه جهانی به اثبات رسیده است و می تواند نقش موثری در کاهش مرگ و میر داشته باشد، گفت: واکسیناسیون متناسب با جمعیت کشور انجام نشده است.

وی آخرین آمار ثبت شده از واکسیناسیون در استان تهران را یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: از مجموع این افراد ۴۸۰ هزار نفر نیز دوز دوم را دریافت کرده اند که با توجه با جمعیت ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفری استان تهران، این عدد مطلوب نیست و باید به سرعت شتاب پیدا کند.

وی با بیان اینکه هم اکنون در موج اول و خیز پنجم کرونا هستیم، گفت:  دامنه، شتاب و سرعت درگیری در خیز پنجم کرونا نسبت به چهار خیز قبلی بسیار نگران کننده است.

زالی ضمن اشاره به تلاش های مدافعان سلامت برای جلوگیری از ماندن بیماران کرونایی در پشت درهای بیمارستان، افزود: با همکاری سه دانشگاه علوم پزشکی استان تهران و بیمارستان بقیه الله با راه اندازی سامانه ۶۰۷۰ برای جایابی بیماران در بیمارستان ها تلاش های زیادی صورت گرفت.

وی تجمعات را فاکتور بسیار مهمی برای انتشار بیماری کرونا دانست و تاکید کرد: در مراسم هایی مانند جشن عروسی به دلیل نزدیکی افراد به یکدیگر، برداشتن ماسک ها هنگام تناول غذا، رفت و آمدها، تهویه نامناسب و مسائلی از این دست شانس بروز بیماری افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه فرد مبتلا به کرونا توان تولید و پخش ۳ ضرب در ۱۰ به توان ۶ تعداد ویروس کرونا را دارد، تاکید کرد: در تجمعات ماسک ایمنی کامل ایجاد نمی کند.

زالی با بیان اینکه هم اکنون بسیاری از مراجعان بیمارستان ها متعلق به یک خانواده اند، شرکت در مراسم هایی همچون جشن عروسی را یکی از عوامل موثر در گسترش این ویروس عنوان کرد.

وی نسبت به آثار منفی تاخیر در فرآیند واکسیناسیون همگانی هشدار داد و گفت: هرچه زمان واکسیناسیون طولانی تر شود آثار واکسن برای ایجاد اختلال در گردش ویروس تحت تاثیر قرار می گیرد و در کاهش میزان  مرگ و میرها اثر کمتری خواهد داشت.

زالی با بیان اینکه در حال حاضر شرایط اجرایی، اعتباری و مداخله ای در سطوح خرد، ارشد، میانی و کلان کشور در تناسب با برخورد با این بیماری نیست، گفت: آثار این موضوع در حوزه های مختلفی همچون واکسیناسیون تبلور یافته است.

وی با بیان اینکه کشور در برابر این ویروس باید آرایش جنگی به خود بگیرد، تصریح کرد: پروفایل کشور در برابر این بیماری مطلوب نیست و در تمامی سازمان ها باید اقداماتی فراتر از آنچه تا کنون انجام شده است، صورت گیرد.

وی با اشاره به اختلال حدود ۱۰ تا ۱۴ روزه در تامین واکسن، یادآور شد: هم اکنون حدود دو هفته از برنامه واکسیناسیون کشور عقب هستیم‌.

زالی اظهار امیدواری کرد با راه اندازی حدود ۹۰ مرکز تجمیعی واکسیناسیون بخشی از این تاخیر دو هفته ای جبران شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه های علوم پزشکی و  بیمارستان های تابعه در وضعیت فعلی از لحاظ اعتباری در وضعیت نامطلوبی به سر می برند، کاهش درآمدهای اختصاصی و افزایش هزینه های ناشی از تامین دارو و تجهیزات مربوط به کرونا را مهمترین عامل این وضعیت دانست‌.

زالی با بیان اینکه هزینه ها و درآمد بیمارستان ها با یکدیگر تناسب ندارد، گفت: در دوران شیوع کرونا حتی هزینه هتلینگ بیمارستان ها بین ۱.۵ تا دو برابر افزایش یافته است.

وی خواستار تامین اعتبارات دانشگاه های علوم پزشکی به عنوان خط مقدم مبارزه با کرونا شد و گفت: کرونا بیماری گران و سنگینی است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران، همچنین با بیان اینکه علی رغم واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان ابتلای برخی از این افراد در خیز پنجم کرونا مشاهده شده است، تاکید کرد: فشار سنگینی بر روی تیم بهداشت و درمان است.

وی با بیان اینکه کرونا صرفا یک بیماری  بیولوژیک نیست، گفت: این بیماری اقتصاد، اجتماع و امنیت را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

زالی تاکید کرد: باید بیش از گذشته منابع جدیدی به بیمارستان ها به عنوان خط مقدم مبارزه با کرونا تزریق شود.

/ایسنا

کپی